Chór „Lasowiacy”

Chór Lasowiacy działający w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli posiada najdawniejsze tradycje spośród wszystkich zespołów artystycznych. Historia jego powstania datuje się na rok 1939, już w okresie okupacji został założony przez dyrygenta Mariana Bieniasa pod nazwą chór mieszany im. Stanisława Moniuszki, na kanwie którego w latach 1956 powstał chór Lasowiacy. Nazwa Chóru związana jest z regionem lasowiackim od którego wzięła nazwę. Trzon zespołu stanowili trzej późniejsi weterani panowie Bereżko, Turek oraz Wierzchowski, który został pierwszym dyrektorem Domu Kultury. W początkowym okresie chór liczył około 100 osób i już wtedy dał się poznać szerokiej publiczności koncertując poza granicami naszego województwa. Wraz z powołaniem Zespołu Pieśni Tańca „Lasowiacy” został włączony w jego strukturę. Profil repertuarowy i wokalny zespołu został przez lata pracy ukształtowany przez śpiewaków pod kierownictwem i dyrygenturą Alojzego Szopy. Przez ponad 50 lat Chór wielokrotnie koncertował propagując wiedzę o mieście i regionie w kraju i za granicą. Obecnie od blisko 10 lat prowadzony jest przez Dyrektora i Dyrygenta Piotra Szparę, oddzielając się i tworząc samodzielny zespół. W ostatnich latach swojej działalności Chór Lasowiacki rozszerzył swój profil repertuarowy. Do tradycyjnie wykonywanych pieśni ludowych, dodał repertuar bez wątpienia bardziej ambitny. Śpiewacy i soliści z powodzeniem wykonują arie operetkowe, pieśni sakralne, ludowe, narodowe a także pieśni biesiadne. W 2009 roku Chór Lasowiacy założył Stowarzyszenie. Nadal intensywnie prezentował swój bardzo szeroki repertuar, biorąc udział w wielu uroczystościach i koncertach, wielokrotnie tworząc oprawę muzyczną mszy świętych w kościołach. Wielkim wyróżnieniem dla Chóru Lasowiacy na zaproszenie Wojewody podkarpackiego, było koncertowanie na przejściu granicznym ze Słowacją wejście Polski do Grupy Schengen. Wielokrotnie prezentował kolędy i pastorałki na scenie MDK w Stalowej Woli i Domu Kultury w Rudniku, a także w Elektrowni Stalowa Wola i Cechu Rzemiosł. Wielkim powodzeniem cieszył się spektakl słowno-muzyczny opracowany i wyreżyserowany przez Piotra Szparę „Wielka sława to żart” wprowadzając widzów w zaczarowany świat operetki. Szczególnie cieszyły się olbrzymim powodzeniem brawurowo i znakomicie wykonane partie wokalne śpiewane przez solistów Ewę Wojciechowską (sopran), Elżbietę Seweryn (alt), Stanisława Sądeja (tenor) i Piotra Szparę (tenor). Spektakl ten wystawiany był wielokrotnie, między innymi na Podkarpackim Kongresie Pielęgniarek w Rzeszowie, uzyskując znakomite recenzje.

Występował też na wystawie COP-u, uświetniając „Dzień Flagi” w ramach „Nocy Muzeów”, Charytatywnym Pikniku przy klasztorze o.o. Kapucynów, koncercie na Błoniach z okazji „Nocy Kupały”. Wystąpił też na koncercie z repertuarem piosenek lwowskich dla przedsiębiorców i bankowców w hotelu „Stal”, oraz na scenie przed kościołem Św. Floriana na pikniku organizowanym na rzecz osób niepełnosprawnych. Brał również udział dokonując muzycznej oprawy na zaproszenie Starosty w Dożynkach Powiatowych oraz innych imprezach organizowanych na terenie miasta Stalowa Wola. W sierpniu 2010 uczestniczył po raz trzeci z repertuarem ludowym w festiwalu „Balkan Folk Fest” w Kiten w Bułgarii.

Koncertował również na zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca „Polonez” w Vancouver w Kanadzie, biorąc udział w koncercie jubileuszowym 20-lecia Zespołu. Wystąpił również na międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Portland w USA, przyjęty z wielkim aplauzem.

11 listopada 2010 Chór Lasowiacy na scenie MDK w 92 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, zaprezentował spektakl „Syrenka i Lew”, opracowany przez Bartosza Kanacha w repertuarze piosenek warszawskich i lwowskich. Występ ten przyjęty został przez licznie zgromadzoną publiczność owacjami na stojąco.

Oficjalna strona chóru „Lasowiacy”
www.chorlasowiacy.firmowo.net

chor lasowiacy - koledowanie styczen 2014 02