ZPiT „Lasowiacy” im. Ignacego Wachowiaka

Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy” powstał w Zakładowym Domu Kultury w Stalowej Woli w 1956 roku z istniejących już wcześniej samodzielnych grup artystycznych:  wokalnej, tanecznej i instrumentalnej. Członkowie  grupy tanecznej  wywodzili się z folklorystycznego zespołu tanecznego, który założył i prowadził Lesław Rzucidło, a za akompaniament był odpowiedzialny Marian Pysznik. Grupę wokalną stanowili chórzyści wywodzący się z chóru mieszanego, dyrygowanego przez Mariana Bieniasa. Muzykami grupy instrumentalnej zostali członkowie Zakładowej Orkiestry Dętej. Wspólny występ odbył się w trakcie akademii pierwszo-majowej  w  dniu  30.04.1956  roku w Zakładowym Domu Kultury, gdzie wykonano mazura ze „Strasznego Dworu” na 12 par,  a  ukoronowaniem  zespolenia  grup  był  premierowy  występ  Zespołu  Pieśni i Tańca „Lasowiacy” dla publiczności.

Nazwa Zespołu „Lasowiacy” wiąże się z mało znanym regionem etnograficznym, zamieszkiwanym przez puszczańskich chłopów, zwanych od słowa las – „Lasowiakami”, obejmującym tereny dawnej Puszczy Sandomierskiej.

Zasadniczym  celem  Zespołu  jest  ratowanie  od  zapomnienia ludowych pieśni i tańców regionu lasowiackiego, tworząc w artystycznym opracowaniu suitę lasowiacką i suitę grębowską, które pozwalają piękne lasowiackie pieśnii tańce zachować dla współczesnych miłośników folkloru. Z biegiem lat w repertuarze Zespołu znalazły się również pieśni i tańce innych regionów: Podhala, Krakowskiego, Lubelskiego, Śląskiego, Mazowsza, Łowickiego, Sądeckiego, Sandomierskiego. Opracowań muzycznych i choreografii dokonali Marian Bienias, Tadeusz Chachaj, Alojzy Szopa, Mieczysław Krzyński, Janusz Mejza, Błażej Rosołowski, Jerzy Dynia, Marek Zaremba, Antoni Wołczko, Wiesława Hazuka, Alicja Haszczak.
W programie  Zespołu  znajduje  się  wiele  pozycji  tematycznych,  współczesnych  w  treści  i  formie,  które muzyką, pieśnią i tańcem wiążą dawność z teraźniejszością, przeszłość z nowym życiem i obyczajem, który przyniósł do serca Sandomierskiej Puszczy nowoczesny przemysł. Z dawnej Puszczy Sandomierskiej pozostało już niewiele, ale szum jej drzew pozostał i utrwalił się w lasowiackich tańcach i pieśniach wykonywanych przez Zespól Pieśni i Tańca „Lasowiacy” w salach koncertowych wielu miast w kraju, estradach wsi, osiedli, i daleko poza granicami państwa.
Od 19.02.2002 roku zespół przyjął imię Ignacego Wachowiaka – znanego choreografa i współorganizatora zespołów folklorystycznych, a także długoletniego choreografa samego zespołu „Lasowiacy”. Od 1981 roku kierownikiem artystycznym, choreografem i reżyserem zespołu jest Marek Zaremba. Kierownikiem kapeli jest Mieczysław Paruch, korepetytorem grup baletowych Ryszard Marchewka.

W roku 2000 z inicjatywy Marka Zaremby kierownika artystycznego, wychowanka Ignacego Wachowiaka powołano do życia Stowarzyszenie Sympatyków Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy”, którego patronem stał się wybitny, znany na całym świecie choreograf zespołu „Lasowiacy” Ignacy Wachowiak. W roku 2004 Stowarzyszenie uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego, którego celem jest wspieranie ZPiT „Lasowiacy” i „Mali Lasowiacy” działający przy Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. Współzałożycielami i członkami Stowarzyszenia są byli członkowie Zespołu, długoletni tancerze, chórzyści i muzycy.

Oficjalna strona ZPiT „Lasowiacy”:
www.lasowiacy.com

Jubileusz 80-lecia Centralnego Okręgu Przemysłowego

JUBILEUSZ 60-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Lasowiacy im. Ignacego Wachowiaka, 50-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Mali Lasowiacy, 40-lecia pracy artystycznej Marka Zaremby

Miejskie Powitanie Wakacji 2017

Lasowiackie Kolędowanie