Chór Kameralny

Chór Kameralny Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli jest mieszanym zespołem amatorskim utworzonym w lutym 1985 r. z inicjatywy Jerzego Augustyńskiego, który do dziś pełni funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta chóru. Radość ze wspólnego śpiewania oraz odkrywania różnorodnych barw muzyki to do dziś niezmienne Credo tego wielopokoleniowego chóru. Różnica wieku pomiędzy najmłodszym a najstarszym chórzystą wynosi obecnie 58 lat. Na przestrzeni 32 lat często muzykowały w nim całe rodziny, a więc ojcowie i matki wraz ze swoimi dziećmi, rodzeństwa, kuzynostwa, małżeństwa, a cały zespół od lat tworzy jedną wielką 33-osobową „rodzinę” muzyczną, reprezentujące trzy pokolenia. Śpiewają w nim przedstawiciele bardzo wielu profesji, ale także studenci i uczniowie. Repertuar obejmuje muzykę dawną, ludową, opracowania muzyki jazzowej, rozrywkowej, fragmenty z oper i musicali, a także dzieła wokalno-instrumentalne. W ciągu 31 lat swojej nieprzerwanej działalności wystąpił ponad 760 razy zarówno w koncertach a capella, jak też w widowiskach muzycznych, spektaklach teatralnych i koncertach wokalno-instrumentalnych. Jest też laureatem kilku ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów chóralnych. Podczas 38 zagranicznych podróży koncertowych występował w wielu krajach europejskich, a także w Chinach, Meksyku i USA. Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii chóru był muzyczny udział we Mszy św. celebrowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas Jego wizyty w Sandomierzu 12 czerwca 1999 r.

Za osiągnięcia w pracy artystycznej Chór i jego dyrygent otrzymali wiele nagród zespołowych i indywidualnych. Wyróżniani byli przez Prezydenta Stalowej Woli, Starostę Powiatu Stalowowolskiego, Zarząd i Marszałka Województwa Podkarpackiego 2004, 2010, Polski Związek Chórów i Orkiestr, Ministra Kultury i Sztuki (1997), Ministra Kultury (2005) oraz Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski w 2010 r. przyznał chórowi tytuł Zasłużony Dla Kultury Polskiej.

dsc_8173

Koncert „Pan mym pasterzem”  w wykonaniu: wybitnego wokalisty Marka Bałaty, zespołu Lumen, muzyków Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego w Zamościu, Chóru Kameralnego MDK  (7 maja 2016) w rozwadowskiej farze – obchody Rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski w Stalowej Woli.

Chór Kameralny na Jubileuszu Parafii Holy Ghost / Luton, Anglia / Maj 2015