O teatrze „OKNA”

Teatr Okna, przy Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli, założony przez stalowowolskiego teatrologa Marka Konrada Woynarowskiego.

W 1982 roku Marek Woynarowski założył Teatr Dzieci „Srebrzynek”, którego był reżyserem i opiekunem, a współtwórcami byli dzieci i młodzież. Wystawiane spektakle były laureatami Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych w Rzeszowie (1983, 1984, 1988, 1989). Najważniejsze dokonania to widowiska: „Fikander”, oraz „Malowana Królowa”, i „Błyszczący Kulczyk” za które przyznano pierwszą nagrodę na Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich w Rzeszowie.

W 1990 roku z wychowanków tego teatru oraz uczestników corocznie prowadzonych warsztatów integracyjno-teatralnych stworzył młodzieżowy teatr „Okna”. Teatr ten przez kilka sezonów występował pod różnymi nazwami: „Grupa Bananowy Demaskator”, „Grupa Wątpię”, „Grubppa Kontakt Niemożliwy”. W spektaklach jako aktorzy grali uczniowie szkół średnich Stalowej Woli. Przez lata istnienia teatr przeszedł sporą ewolucję. Początkowo gra odbywała się bez słów bazując na ruchu, dźwięku i obrazie. Później doszła dramaturgia i słowa, a następnie warstwa muzyczna i musicalowa.

Teatr wystawił wiele spektakli, m. in.:
– „Jasny pokój dziecięcy” według Iredyńskiego;
– „Letni dzień” Mrożka;
– „Idiotę” według Pawłowej, z którym podróżował po Polsce;
– „PTAM”
– „Mówicie do ściany” (IV 1994) – obraz sceniczny mówiący o procesach degradacyjnych współczesnego człowieka, prezentowany w kraju i za granicą, m. in. w Łodzi, Krakowie czy Jeleniej Górze – został zaproszony jako jedyny teatr amatorski na XXII Jeleniogórskie Spotkania Teatralne. Był to spektakl integrujący poprzez wspólne działanie młodzież z różnych grup artystycznych MDK. Spektakl ten grano w języku słowackim, dwukrotnie w Kromerizu;
– „Zmiękczanie cegły” według J. Cortazara;
– „Peepshow” według G. Tabori;
– „Buszujący w zbożu”;
– „Ławeczka”;
– „TON KUNST”;
– „Leśny festiwal” (1998);
– „Twoja śmierć, mój proces” według N. Cave’a – (2002) 20 lecie teatru;
– „Czarne perfumy, tuzin kart” (2004);
– „Hotel Palace II” (2008).

Twórcy teatru „Okna” to od wielu lat organizatorzy ważnych imprez kulturalnych w Stalowej Woli i regionie, m. in. „Dni Wyobraźni” czy „Festiwali Wyobraźni z Teatrem Okna”.

Stalowka.NET – Encyklopedia miasta Stalowa Wola,