Wigilia Lasowiacka w MDK

15 grudnia 2014

Kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia Miejski Dom Kultury zaprasza na Wigilię Lasowiacką. Jest to okazja do wspólnego spotkania zespołów artystycznych, sympatyków, sponsorów, dziennikarzy, pracowników z mieszkańcami Stalowej Woli. Zaproszeni goście, a będą nimi: zespół obrzędowy „Wydrzowianie” oraz Agnieszka i Stanisław Smaliszowie ze Słomianej, przypomną tradycje związane z dniem wigilijnym. „Wydrzowianie” przedstawią widowisko „Wieczór wigilijny”. Jego treść opracowano na podstawie informacji pozyskanych od najstarszych mieszkańców Wydrzy. Opowieść rozpoczyna się bladym świtem i prowadzi po wyjście na pasterkę, a punktem kulminacyjnym jest oczywiście pojawienie się pierwszej gwiazdy na niebie. To w Wydrzy oraz innych miejscowościach gminy Grębów: Krawcach, Jamnicy, Zabrniu, Zapoledniku bardzo starannie pielęgnuje się kulturę lasowiacką, stąd też działa tam wiele zespołów regionalnych, które zdobywają laury na festiwalach i konkursach.Agnieszka i Stanisław Smaliszowie od lat znani są jako propagatorzy naszej kuchni regionalnej. Ich potrawy przygotowane według tradycyjnych receptur, według których gotowano w gminie Pysznica, otrzymały wiele wyróżnień w konkursach kulinarnych. Podczas Wigilii Lasowiackiej zaproszą do degustacji: kapusty wigilijnej, barszczu z uszkami, ryb oraz piernika.

WIGILIA LASOWIACKA

„Wieczór wigilijny” – „Wydrzowianie”
oraz degustacja tradycyjnych potraw wigilijnych przyrządzonych przez Agnieszkę i Stanisława Smaliszów

15 grudnia 2014, godz. 18.00