Upcykling’owa czytelnia pod Miejskim Domem Kultury

poniedziałek - piątek
godz. 10.00 - 17.00

Meble z europalet, książki w skrzynkach na jabłka, siedziska z banerów – to pomysł Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli na Letnią Czytelnię dla mieszkańców. Kilka tygodni trwały prace nad pozyskiwaniem i przerabianiem zużytych przedmiotów na nowe, zgodnie z ideą upcykling’u. W przeciwieństwie do recyklingu, w którym chodzi jedynie o przetwarzanie odpadów, tutaj nadajemy starym przedmiotom nową, lepszą jakość.

Czytelnia rozpoczęła działania 17 lipca b.r.- odbyło się wówczas spotkanie z Joanną Preisner i Jakubem Boguszem- autorami książki “Dzieciaki z Krainy Niesnu”, wydanej nakładem Wydawnictwa Akapit Press. Baśń opowiada o tajemniczej Krainie Niesnu, do której wejście znajduje się w poduszkach dzieci mających problemy z zasypianiem. Tą niezwykłą Krainę zwiedzamy wspólnie z sympatyczną Amelką, która właśnie przeprowadziła się do małej miejscowości Kwiatowo i martwi się, czy da sobie radę w nowej szkole i czy znajdzie nowych przyjaciół. W czasie spotkania autorzy poprowadzili ciekawe animacje i zabawy językowe z dziećmi, wspólnie tworzyliśmy nowe historie.

Działania animacyjne w Letniej Czytelni odbywają się codziennie, w godzinach 10.00 – 17.00. Dzieci biorą udział w zajęciach zumby, uczą się żonglowania, języków obcych, ćwiczą wymowę, grają w gry oldschoolowe (guma, skakanka, klasy, zośka, cymbergaj itp.) oraz w gry planszowe i towarzyskie. Przede wszystkim jednak są zachęcane do czytania i ćwiczenia wyobraźni, aby w efekcie, po dwóch miesiącach stworzyć oryginalny scenariusz teatrzyku kukiełkowego. Dzieci same wymyślą postaci, fabułę, uszyją kukiełki, stworzą scenę i rekwizyty do teatrzyku. Mamy nadzieję, że na koniec wakacji uda nam się zaprezentować efekty pracy dzieci i animatorów, w formie spektaklu.

Za wsparcie przy powstawaniu „Letniej Czytelni” dziękujemy:

Pracowni Projektowej „Symetria”– za graficzne opracowanie pomysłu na wygląd Letniej Czytelni

Symetria.Derlatka

Firmie WITMACH Stalowa Wola– za wykonanie konstrukcji spawanej boxu

witmach logo

Firmie Alter – za wsparcie rzeczowe i finansowe

alter logo

Firmie NADO – za banery, które znajdują się na boxie

logo nado stw

Firmie Scandi Art Studio – za uszycie siedzisk i poduszek

ScandiArt

Za przekazanie publikacji do „Letniej Czytelni” dziękujemy Wydawnictwom oraz Organizacjom:

OlesiejukZakamarki

Muzalogo            Egm_polska_logo_col_pos_RGB300

EzopPowergraph_black_log

Skrzat  Stentor     AkapitPress

mimochodem    czerwony konik logo

FRD2malopolski instytut kultury logo    logo Q Zmianom_wektorowe_granat-druk.pdf-page-001

CEOpafpio_logo_rgb

Za czasopisma dziękujemy firmie:

Garmond

Za gry planszowe i towarzyskie dziękujemy firmie

rebel gry logo

„Letnią Czytelnię” objęły Patronatem:

NCK_platforma-kultury_logo-zNCK_kolor-RGB

Mój Portret – blog lifestylowy, blog o kulturze
mojportret.blogspot.com

Projekt współfinansowany jest ze środków Gminy Stalowa Wola, w ramach działania: “Wzbogacanie oferty kulturalnej dla mieszkańców Stalowej Woli”, realizowanego przez Stalowowolskie Towarzystwo Kulturalne.

HERB_ST_WOLA        stk_0_01a