Relacja z wyprawy na Pogórze Dynowskie

Na początku września Koło Turystyczne „WĘDROWCY” wspólnie z członkami Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP zorganizowało wycieczkę na pobliskie tereny województwa podkarpackiego, a mianowicie Pogórze Dynowskie. Uczestniczyło w niej 100 seniorów i nie tylko.
Wyjechaliśmy ze Stalowej Woli dwoma autobusami. Po drodze zwiedziliśmy architektoniczną perłę Polski południowo- wschodniej tj. Bazylikę Ojców Bernardynów w Leżajsku ze słynnymi barokowymi organami. Zwiedzenie wnętrza tego obiektu było wielką, niezapomnianą ucztą duchową. Piękno, kunszt i artyzm wystroju świątyni porównać bowiem można jedynie z najznakomitszymi obiektami w Europie, a nawet w świecie.
W Przeworsku wsiedliśmy do wagoników Kolejki Wąskotorowej „POGÓRZNIN”, którą odbyliśmy 46 kilometrową podróż do Dynowa oglądając po drodze krajobraz Pogórza Dynowskiego. Atrakcją na trasie był przejazd tunelem o długości ponad 600 metrów. W Dynowie pożywiliśmy się upieczonymi samodzielnie przy ognisku kiełbaskami, po których z przyjemnością odbyliśmy spacer nad płynący w pobliżu San. Następnie wróciliśmy kolejką do Przeworska, gdzie czekał już na nas przewodnik, który oprowadził nas po Pałacu Lubomirskich.
Pałac jest jednym z gniazd rodowych tego znakomitego i wielce zasłużonego rodu. Właśnie członkom tego rodu Przeworsk zawdzięcza wzmożony rozwój na przełomie XIX i XX wieku związany z powstaniem w 1825 roku Ordynacji Lubomirskich , budową cukrowni i węzła kolejowego.

Trochę zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się następnie do tzw. żywego skansenu „PASTEWNIK”, gdzie zgromadzone zostały oryginalne, zabytkowe wiejskie i miejskie domy z bali kryte drewnianymi gontami. W jednym z nich zjedliśmy smaczną obiadokolację.
Po posiłku obejrzeliśmy park i rynek w Przeworsku, na którym stoi zabytkowy Ratusz. Ci, którym wystarczyło sił wspięli się jeszcze na taras widokowy tego Ratusza, z którego podziwiali panoramę Przeworska i okolic w świetle zachodzącego słońca.
Następnie pełni humoru, zadowoleni i szczęśliwi ze śpiewem na ustach wróciliśmy do Stalowej Woli.
Warto zaznaczyć, że Koło Turystyczne „WĘDROWCY” realizuje aktualnie trzy rodzaje wypraw tj. „ODKRYWANIE PODKARPACIA”, „ODKRYWANIE ROZTOCZA” oraz wyprawy piesze po powiecie stalowowolskim pod nazwą „WĘDRUJMY RAZEM”.
Na wszystkie te wyprawy już dziś serdecznie zapraszamy. W przyszłym roku planujemy ponownie odwiedzić ten piękny rejon Podkarpacia i zapoznać się ze szlakiem dworów, dworków i pałaców powiatu przeworskiego.
DO ZOBACZENIA NA SZLAKU

fot. Danuta Garlicka