Wspomnienie

„Wspomnienie” to wystawa retrospektywna, która prezentuje prace podsumowujące 20-letnią twórczość uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Wspomnienie to jednak nietypowe, ponieważ nie ma nic wspólnego z wyblakłymi fotografiami czy zamazanymi w pamięci fragmentami zdarzeń. To kolory odgrywają pierwszoplanową rolę. Symbolizują potrzebę wypowiedzi twórczej, żywe emocje i nieskrępowaną wyobraźnię. Kolory być może niekiedy są zestawione naiwnie, ale ta naiwność, rozumiana jako szczerość, jest przecież zaletą.

Dominują prace wykonane w technikach malarskich – batiki, malowane jedwabie i witraże. Naczynia i rzeźby ceramiczne o zróżnicowanych formach ciekawie łącza funkcję użytkową i estetyczną.

Tematy prac odzwierciedlają zainteresowania twórców: stale inspirujący świat zwierząt, piękno architektury czy magiczne krainy fantazji i baśni. Często na płótnach pojawiają się anioły, które twórcy przedstawiają jako istoty sympatyczne oraz ludzkie.

Niektóre prace powstawały spontanicznie pod wpływem impulsu, aktualnego nastroju, inne natomiast wymagały wielu godzin projektowania i pracochłonnej realizacji. Wszystkie jednak łączą pasja tworzenia, potrzeba komunikacji ze światem, która dla niepełnosprawnych twórców ma znaczenie szczególne.

Wystawa „Wspomnienie” to swoisty barwny wehikuł czasu, który pozwala prześledzić drogę twórczą, którą przebyli uczestnicy WTZ.

ZWIASTUN WYSTAW T£O