Relacja z wystawy malarstwa Piotra Michałowskiego

Ostatnio (23 XI) grupa aktywnych seniorów odwiedziła Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Mogliśmy zapoznać się z dorobkiem artystycznym Piotra Michałowskiego – malarza, geniusza wszechstronnie wykształconego, który wyprzedzał swoją epokę. Za życia twórczość artysty była praktycznie nieznana. Oprowadzający nas po wystawie pan Marek Wiatrowicz, bardzo ciekawie i barwnie, przybliżył nam postać przedstawiciela  polskiego malarstwa romantycznego. Poznaliśmy wiele ciekawych szczegółów z życia i twórczości wybitnego malarza, który ceniony jest za niezwykłą ekspresję i wrażliwość. Zapisał się on w panteonie sztuki polskiej swoimi dynamicznymi kompozycjami batalistycznymi oraz mistrzowskimi przedstawieniami koni. Wśród dzieł zaprezentowanych na wystawie znajdują się również te, dzięki którym Michałowski zyskał renomę uważnego portrecisty. Są m.in. wnikliwe portrety wieśniaków, portret pt. Kardynał, ciepłe, osobiste portrety córki, szkice portretowe, a także rysunki z mistrzowskimi studiami koni.

Poprzez wizytę w muzeum mieliśmy spotkanie ze sztuką. Przybliżyliśmy sobie realia XIX wieku, sprawy, które zajmowały wtedy ludzi. Mieliśmy spotkanie też z historią ożywającą na obrazach tego wspaniałego artysty, działacza gospodarczego i męża stanu.

Zapraszamy na następne spotkania w muzeum, na tzw. lekcje edukacyjne…

muzeum-23-11-4

muzeum-23-11-3