Slajdowiska – spotkania z podróżnikami

„Slajdowiska” to spotkania podróżnicze (nie turystyczne!) w formie opowieści wzbogaconej o pokaz slajdów, opowiadające o wyzwaniach niskobudżetowych, które w założeniu oprócz przybliżenia ciekawych zakątków na świecie mogą zainspirować uczestników do próby poznawania świata na własną rękę. A że jest to możliwe ma pokazać zróżnicowanie zaproszonych gości ze względu na płeć (tu wybór ogranicza się do dwóch), wiek i rodzaj aktywności. Wszystkie prelekcje (poza ostatnią troszkę narzuconą przez J. A) opowiadają o jakimś wyzwaniu, czy to sportowym, czy logistycznym i stąd różnorodność spotkań. Mieliśmy już eksplorację jaskiń, wyprawę autostopową, caravaningową, rowerową, pieszą, zdobywanie szczytów, treking przez obszary pustynne itd..

Każdy z prelegentów jest inny, co powoduje, że na każdym ze spotkań inny aspekt wyprawy stoi na pierwszym miejscu. O niektórych wyprawach opowiada się, jak o dobrej, zabawie, czy spełnieniu marzeń, w innych nacisk kładziony jest na pokonanie własnych słabości, czy porwaniu na wyzwanie, jeszcze w innym na kulturę ( architekturę, zwyczaje, życie codzienne „lokalsów” ). Na każdym można uzyskać porady praktyczne od prowadzącego typu: jak kupić bilet, czego się wystrzegać, o czym warto pomyśleć planując podobna wyprawę, jaki może być jej koszt.