Milena Lange (sopran) i Paweł Sommer (fortepian)

Sopranistka Milena Lange wraz z pianistą Pawłem Sommerem zaprezentują cykl 12 Pieśni Kurpiowskich op. 58. 5 listopada 2017 roku podczas koncertu w ramach niedzielnych Podwieczorków przy Fortepianie.

Milena Lange
sopran

Jest jedną z najbardziej utalentowanych młodych, polskich śpiewaczek. Ukończyła studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu solowego oraz dyplom w klasie fortepianu.

Artystka  o szerokim kręgu zainteresowań muzycznych; uczestniczka i laureatka wielu przeglądów i konkursów wokalnych dla młodych wykonawców.

Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi oraz kameralnymi w Polsce, między innymi Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Rybnickiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej, Radomską Orkiestrą Kameralną oraz Warszawską Orkiestrą Symfoniczną i Kameralną „Impressione”.

W trakcie swojej dotychczasowej działalności artystycznej współpracowała z wieloma mistrzami batuty między innymi Maciejem Niesiołowskim, Piotrem Wijatkowskim, Bartoszem Żurakowskim, Sławomirem Chrzanowskim, Adamem Klockiem czy Andrzejem Knapem.

Występowała również obok znamienitych osobistości polskiej sceny: Zbigniewa Wodeckiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Grzegorza Turnaua, Zbigniewa Preisnera, Jana Nowickiego, Krzysztofa Jasińskiego, Jacka Borkowskiego, Beaty Rybotyckiej, Laury Łącz, Konrada Mastyło…

W swoim repertuarze posiada liczne arie operowe, operetkowe, musicalowe, pieśni, utwory oratoryjno-kantatowe. Artystka z powodzeniem koncertuje na scenach filharmonicznych i teatralnych w Polsce oraz za granicą.

Wciąż doskonaląc swoje umiejętności bierze czynny udział w spektaklach operowych oraz musicalowych. W marcu 2018 roku artystka zagra jedną z głównych ról we wczesnobarokowej operze Il Trespolo Tutore napisanej przez włoskiego kompozytora Alessandro Stradella. Premiera będzie miała miejsce w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie.

O wszechstronności artystki świadczy fakt, iż chętnie wykonuje utwory z kręgu muzyki filmowej, rozrywkowej, jazzowej i negro spirituals.

Obecnie kontynuuje naukę na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Anny Radziejewskiej.

Paweł Sommer

fortepian

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn. Obecnie wykładowca macierzystej uczelni na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako uczestnik Akademii Operowej doskonalił swoje umiejętności podczas licznych kursów i warsztatów, między innymi Britten-Pears Young Artist Programme (Aldeburgh), Académie Européenne de Musique (Aix-en-Provence). Dwukrotnie  brał udział w International Lied Masterclass (Bruksela), gdzie poszerzał znajomość repertuaru pieśniarskiego. Towarzyszył śpiewakom na wielu konkursach w Polsce i zagranicą, między innymi Queen Elisabeth Competition, Belvedere Singing Competition, International Vocal Competition ‘s-Hertogenbosch, Euroradio New Talent- EBU oraz na Konkursie im. S. Moniuszki w Warszawie. W 2015 roku występował na Międzynarodowych Targach EXPO w Mediolanie, wykonując utwory Fryderyka Chopina.