Wykład otwarty – 80 lat Stalowej Woli – początki i rozwój miasta – Marek Wiatrowicz

23 kwietnia 2018
Biblioteka Międzyuczelniana w Stalowej Woli
ul. ks. J. Popiełuszki 10

Mija właśnie 80 lat od momentu, gdy przedwojenny premier i minister spraw wewnętrznych, gen. Felicjan Sławoj Składkowski podpisał zarządzenie o nadaniu osiedlu przy Zakładach Południowych nazwy Stalowa Wola (31 I 1938).

Rozrastające się w szybkim tempie osiedle z czasem zamieniło się w miasto, które otrzymawszy stosowne prawa, systematycznie powiększało liczbę mieszkańców, zajmując coraz większy obszar. Zbudowane w ramach COP-u, jedne z najnowocześniejszych wówczas w Polsce zakładów przemysłowych przetrwały mroki okupacji, odradzając się po wojnie, rozszerzając profile produkcji i urastając, już pod nazwą Huta Stalowa Wola, do rangi wielkiego, prężnie działającego kombinatu. Rozwijała swe możliwości wytwórcze elektrownia, odgrywając coraz większą rolę w życiu miasta i regionu. Ewoluowało szkolnictwo, rozkwitała na wielu polach działalność kulturalna, odnoszono spektakularne sukcesy sportowe. Stalowa Wola i jej mieszkańcy odegrali znaczącą dla kraju rolę w okresie przemian ustrojowych, a miasto potrafiło, choć nie bez trudności, dostosować się do wymagań nowych czasów.

Najważniejsze wydarzenia z dziejów naszego miasta i ludzi z nimi związanych przypomni wykład otwarty “80 lat Stalowej Woli – początki i rozwój miasta”

Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli zapraszają na serię wykładów otwartych, które w roku akademickim 2017/2018 odbywać się będą w każdy poniedziałek o godz. 17.30 w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli (ul. ks. J. Popiełuszki 10).