Ach, to ten poniedziałek! – spektakl „Jasiu albo Polish joke”

W minionym sezonie artystycznym „Weekendy teatralne” w Miejskim Domu Kultury często trafiały się w poniedziałki. Od września 2015 roku znaczenie poniedziałków wzrośnie tak, że będzie się mówić: „Ach, to ten poniedziałek”!

Co w takie „achowe poniedziałki” się przydarzy? Będzie teatralnie – filmowo a główny nurt wyznaczy pięć spektakli, które trafią do Stalowej Woli w ramach projektu „Teatr Polska”: „Jasiu albo Polish joke” Teatru Nowego w Zabrzu, „Rewolucja balonowa” Katarzyny Marii Zielińskiej, „Ostatnia miłość” Fundacji Kresy, „A niech to Gęś kopnie” Teatru Animacji w Poznaniu, „Tato” Teatru Bagatela w Krakowie.

Ponadto w poniedziałki aż do połowy grudnia stalowowolskie teatry przypomną swoje aktualne spektakle a kinomaniacy mogą liczyć na serię intrygujących spotkań z gwiazdami kina.

Tak sformatowany emdekowy serial „Ach, to ten poniedziałek” rozpocznie 7 września Teatr Nowy w Zabrzu spektaklem „Jasiu albo Polish joke”.

„Jasiu albo Polish joke”

Ta sztuka teatralna cieszy się zdumiewającym powodzeniem na amerykańskich scenach od Salt Lake City w Utah, egzotycznym stanie mormonów, po Houston, Chicago i New York. Autor David Ives (pseudonim literacki Dawida Roszkowskiego – autora „Wenus w futrze”, dramatu zekranizowanego przez Romana Polańskiego) opowiada o kompleksach Jasia cierpiącego z powodu bycia Polish-American, czyli Amerykaninem polskiego pochodzenia. Jaś ukrywa swoje korzenie przed demoniczną szefową, złośliwie tropiącą ślady polskości, a wreszcie za namową wujka postanawia się podawać za Irlandczyka. bo „Irlandczyków wszyscy lubią”.

Lata „Solidarności”, pontyfikat polskiego papieża i dyktatura „politycznej poprawności” sprawiły, że niegdyś wszechobecne dowcipy o Polakach zaczęły uchodzić za żarty w złym tonie. Sztuka Ivesa przypomina jednak, że w obiegowej opinii w USA Polak, to osoba o szczególnych skłonnościach do „rozczarowania, zniechęcenia i desperacji”.

„Jasiu albo Polish joke” – David Ives, przekład: Daniel Woźniak

Reż. Maciej Podstawny

Obsada: Anna Konieczna, Jolanta Niestrój-Malisz, Joanna Romaniak, Marcin Gaweł (gościnnie), Jarosław Karpiuk, Andrzej Kroczyński, , Dariusz Niebudek

Teatr Nowy w Zabrzu