Aktualności  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Kino "Wrzos" 3D  
 
 
 
 
 
 
 
  Zapowiedzi filmowe  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Muzyka  
 
 
 
 
  Uniwersytet Trzeciego Wieku  
 
 
 
 
 
 
 
  Teatr  
 
 
 
  Taniec  
 
 
 
 
  Folklor  
 
 
 
  Plastyka  
 
 
  Inne formy działalności  
 
 
 
 
 
 
  Projekty MDK  
 
 
  Przetargi i konkursy ofert  
 
 
 
  Kontakt  
 
 
 
 
Stalowa Wola - Miasto Komiksów - wyniki konkursu


VI edycja projektu „Stalowa Wola – Miasto Komiksów”

wyniki konkursu / program warsztatów / informacja o finałowym evencie

 

Jury w składzie: Jakub Woynarowski, Wojciech Wiśniewski i Przemysław Truściński oceniło konkursowe prace rysowników i wybrało najlepsze komiksy „zaangażowane społecznie”. Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce /nagroda główna 3000 zł/ – Nikola Kucharska z Chorzowa
Studentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach; Jej komiks pt.: „Szaleństwo” opowiada o zawiłości systemów urzędowych i o tym, jak utrudniają nam one życie.

   Trzy wyróżnienia o wartości 500 zł każde:
– Szymon Szelc z Krakowa,
– Tomasz Marcinkiewicz ze Szczecina,
– Paweł Kaczmarczyk z Wrocławia.

 

Udział w warsztatach wygrali dodatkowo: Agata Szafran z Włocławka, Agnieszka Drygaś z Niska, Magdalena Chojnowska ze Szczecina, Anita Radwańska z Warszawy, Katarzyna Drewek z Redy, Zuzanna Wużyk z Sieprawia, Patrycja Kostyra z Opola, Adrianna Konieczny z Czermina, Jan Piotrowski ze Szczecina, Aleksandra Strzelecka z Wałbrzycha oraz Jagoda Zirebiec z Zamościa.

Zwycięska „piętnastka” przyjedzie do Stalowej Woli na warsztaty komiksowe w dniach 25 lipca – 3 sierpnia. Wśród prowadzących znajdą się: Przemek Truściński i Kuba Woynarowski.

W tym roku tematem przewodnim jest „komiks zaangażowany społecznie”. Zajmiemy się więc problemami dotykającymi osiedli znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie Miejskiego Domu Kultury. Zaprosimy mieszkańców i osoby aktywnie działające w tej części miasta, aby wspólnie wytypować kilka kluczowych kwestii/problemów, które opracujemy później w formie komiksowych historii.

 W drugiej części warsztatów przyjrzymy się kwestii dźwięku w komiksie. Zdobyte umiejętności wykorzystamy do stworzenia elementów scenografii teatralnej, a także instalacji i małych form street-artowych na potrzeby finałowego spektaklu.

Motyw dźwięku nie jest tu przypadkowy, ponieważ w tym roku, w ramach finału, odbędzie się spektakl multimedialny przygotowywany wspólnie z mieszkańcami, w którym Stalowa Wola przeradza się w „miasto muzyki”. Event współtworzony będzie przez  uczestników warsztatów teatru i opowiadania prowadzonych przez Jarka Kaczmarka z warszawskiej „Grupy Studnia O.” oraz Annę Kiedrzyńską z Miejskiego Domu Kultury.

 

Będzie to futurystyczna opowieść o „Mieście w Transie” – Stalowej Woli przyszłości, która po wprowadzeniu nowej technologii stała się Miastem Muzyki. Wówczas to elementy architektury zostaną stopniowo przetworzone w instrumenty: grające chodniki, ławki i przystanki, generujące dźwięki sprzęty AGD, rury i rynny, śpiewające rowery i rolki. Rozmowy zastąpi śpiew: śpiewają w sklepach sprzedawczynie, śpiewają nauczyciele w szkołach (uczniowie odpowiadają śpiewająco), śpiewają pacjenci na fotelach dentystycznych. Każdy dźwięk jest wychwytywany przez wszechobecne czujniki i przesyłany do Muzyktrowni, gdzie zostaje zamieniony na energię. Każdy mieszkaniec ma licznik mierzący moc wygenerowanych przez niego muzycznych dźwięków. Im więcej grasz i śpiewasz, tym więcej zarabiasz! Nie trzeba już pracować! Wystarczy grać!

Współautorami widowiska staną się również mieszkańcy (dzieci i młodzież) osiedli sąsiadujących z Miejskim Domem Kultury, którzy stworzą podkłady hip-hopowe i animacje poklatkowe do spektaklu (prowadzenie: animatorzy z warszawskiego Stowarzyszenia Praktyków Kultury). Grafiki i dodatkowe animacje tworzyć będzie też Dawid Biernat ze swoją grupą warsztatową.

 Po spektaklu odbędzie się after-party w formie silent disco w stalowowolskim Klubie „Labirynt”. Jest to impreza podczas której uczestnicy bawią się przy zastosowaniu bezprzewodowych słuchawek na uszach, słuchając jednocześnie 3 Dj-ów grających 3 różne ścieżki muzyczne. Uczestnicy mogą zmienić ścieżkę dźwiękową za pomocą przełącznika  na swoim zestawie słuchawkowym oraz regulować głośność.
Na facebookowym profilu projektu: „Stalowa Wola – Miasto Komiksów” odbywa się głosowanie na ulubione gatunki muzyczne, które uczestnicy imprezy chcieliby mieć do wyboru w słuchawkach. Serdecznie zapraszamy do typowania!

Spektakl rozpocznie się w Miejskim Domu Kultury o godz. 19.00, natomiast na silent-disco zapraszamy od godz. 21.30. Zarówno na spektakl jak i na after-party wstęp wolny.

   
   
 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. (c) Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli.
Liczba odwiedzin: 2346832