Listopadowy „Podwieczorek przy fortepianie”

23 listopada 2014
godz. 16.00

W programie listopadowego „Podwieczorku przy fortepianie” znajdą się utwory dość rzadko wykonywane w salach koncertowych. Specjalizujący się w takim właśnie, specyficznym repertuarze Paweł Bazan – baryton, podbijający publiczność naturalnością śpiewu, kulturą i czarem wyciszeń, zaprezentuje z towarzyszeniem pianistki Krystyny Raczyńskiej arcydzieło Roberta Schumanna – cykl pieśni „Miłość poety” do słów Heinricha Heine. Romantyczną muzykę wokalną uzupełni Chaconne ze skrzypcowej II Partity d-moll największego mistrza baroku Johanna Sebastiana Bacha w opracowaniu Ferruccio Busoniego na fortepian.
„Miłość poety” to 16 pieśni, których słowa ilustrują kolejne cykle trwania uczucia. Zaczyna się od zachwytu: „Na świecie był cudowny maj, miłość wzeszła jak słońce ponad łąki”, by całość zakończyć frazą: „sny moje nierozumne, dajcie mi dziś pogrzebać”. Natomiast o Chaconne jeden z artystów powiedział: „Kompozycja jako podróż, na końcu której wiemy, że już nigdy nie będzie taka sama”.

Krystyna Raczyńska urodziła się w 1988 roku w Moskwie, gdzie w wieku 5 lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej w klasie prof. Tatiany Ostrovskiej. W 1998 roku kontynuowała naukę w PSM I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie prof. Marii Niemiry. W latach 2007–2008 była studentką prof. Tatiany Shebanovej w bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształciła się pod kierunkiem prof. Jerzego Sterczyńskiego w klasie fortepianu oraz prof. Katarzyny Jankowskiej w klasie kameralistyki.
W 2010 roku otrzymała stypendium Conservatoire Royal de Bruxelles w klasie fortepianu prof. Mikhaila Faermana, w klasie kameralistyki u Muhittina Durruoglu-Demiriz’a oraz Daniela Rubenstein’a.
Jest laureatką konkursów międzynarodowych zarówno jako solistka, jak i kameralistka m.in w: Berlinie (2003) – wyróżnienie na konkursie Steinway Klavier Wettebewerb, w Paryżu (2013) – II miejsce na Bellan Competition, w Moskwie (2014) – II miejce oraz nagroda specjalna w postaci tournée – „PianoVoce” International Duo Competition z barytonem Łukaszem Hajduczenią, w Jurmalie (Łotwa, 2014) – III miejsce w kategorii Trio oraz III miejsce w kategorii Duet Fortepianowy – XV International Chamber Music Competition oraz finalistką konkursu pianistycznego TIM w Paryżu (2014). Koncertuje w krajach Europy, jak również i poza jej granicami, zarówno jako solistka jak i kameralistka, biorąc udział w różnorakich festiwalach muzycznych.

Paweł Bazan. Baryton. Urodził się w Rzeszowie. Pierwsze kroki w sztuce śpiewania stawiał już w wieku 8 lat będąc chórzystą Katedralnego Chóru Pueri Cantores Resovienses. Naukę w szkole muzycznej rozpoczął w klasie organów, którą ukończył z wyróżnieniem, jednocześnie pobierał lekcje śpiewu. Jest absolwentem Wydziału Wokalnego Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Ryszarda Cieśli oraz Wydziału Edukacji Muzycznej tejże uczelni. Specjalizuje się w muzyce kameralnej, głównie pieśniarstwie. Brał udział w licznych mistrzowskich kursach wokalnych m.in. Kursie Interpretacji Muzycznej prowadzonym przez prof. Włodzimierza Zalewskiego. W swoim dorobku artystycznym ma udział w spektaklach operowych: „Czarodziejski flet” – arcydziele Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Bunt Żaków” Tadeusza Szeligowskiego czy „L’amante di tutte” Baltazara Galuppiego, wystawianych na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie oraz w koncertach tematycznych m.in.: „Ona i On w pieśniach Schumana” oraz „Żart w operze”. Współpracuje z Filharmonią Podkarpacką oraz chórami: Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Vocal Consort oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania.

Listopadowy „Podwieczorek przy fortepianie”

Paweł Bazan – baryton
Krystyna Raczyńska – fortepian

23 listopada, godz. 16.00

w programie:
Robert Schumann – Dichterliebie (Miłość poety) op. 48
Cykl 16 pieśni do słów Heinricha Heinego
Johann Sebastian Bach – Chaconne ze skrzypcowej II Partity d-moll
w opracowaniu na fortepian przez Ferruccio Busoniego

bilety:        8 zł  /  rodzinny: 20 zł (maksymalnie dla 4 osób)

23-11-2014 podwieczorek A3 _DRUK.inddMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha