„Nosferatu: symfonia grozy” – projekcja filmu z muzyką na żywo zespołu Minimatikon

11 lutego 2015
godz. 20.00
Kino "WRZOS"

Awangardowa grupa Orange The Juice posiada swoje alter ego w postaci ansamblu Minimatikon. Pod tą nazwą, w składzie wzmocnionym dodatkowymi muzykami, realizują projekty ilustracyjno–filmowe. Najnowszym dokonaniem Minimatikonu jest opracowanie ścieżki dźwiękowej do niemego filmu „Nosferatu: Symfonia grozy” (1922) w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua. To dzieło filmowe z muzyką na żywo zespołu Minimatikon zagości w cyklu „Seans pod palmą” (wyjątkowo w środę) 11 lutego w Kinie Wrzos.
Premierowe wykonanie muzyki do „Nosferatu: Symfonia grozy” odbyło się w ubiegłym roku podczas Festiwalu Kina Niemego „Nieme na Żywo” w Gdańsku. Jeden z pierwszych horrorów w historii kina, ilustrowany muzyką Minimatikonu, został owacyjnie przyjęty przez festiwalową publiczność.
Filmowe koneksje zespołu po raz pierwszy uwidoczniły się w 2007 roku, kiedy podczas Weekendu Ukraińskiego odbywającego się w Miejskim Dom Kultury Orange The Juice zilustrował na żywo niemy film „Zvenigora” (1928) w reżyserii Aleksandra Dowżenko.
Następnym dziełem światowego kina, które otrzymało soundtrack autorstwa już Minimatikonu, był film „Gabinet doktora Caligari” (1920) reż. Robert Wiene. Na żywo Minimatikon prezentował muzykę bezpośrednio do filmu podczas festiwali: „Lato Filmów” w Warszawie, T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, „Nieme na żywo” w Gdańsku. Film z muzyką Minimatikonu został wydany na płycie, a następnie trafił do oficjalnej dystrybucji w Polsce. Zespół podkreśla to, że materiał muzyczny do „Gabinetu doktora Caligari” powstawał w Minimatikon Studio w Stalowej Woli.
Za pracę nad muzyką do „Zvenigory” oraz „Gabinetu doktora Caligari” zespół otrzymał Nagrodę Prezydenta Stalowej Woli „Gałązka Sosny” za 2007 rok. Orange The Juice wyróżniono również tytułem Ambasador Stalowej Woli.
W 2013 roku na Mute Night Silent Film Festiwal w Odessie Minimatikon wystąpił grając do filmu „Ukrazija” (1925). We wrześniu tegoż roku zespół został zaproszony do udziału w warszawskiej edycji „Narodowego czytania” – inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Przedstawili tam swoje autorskie opracowanie muzyczne „Pana Jowialskiego” Aleksandra Fredry.

„Nosferatu: Symfonia grozy”
reż. Friedrich Wilhelm Murnau / 1922

PROJEKCJA FILMU Z MUZYKĄ NA ŻYWO ZESPOŁU MINIMATIKON w ramach cyklu „Seans pod palmą”

WYJĄTKOWO W ŚRODĘ!

Bilet: 10 zł

Teledysk:

Fragment z „Nosferatu: Symfonia grozy” / Nieme na Żywo / Gdańsk:

NOSFERATU plakat A3 _DRUK-page-002 NOSFERATU plakat A3 _DRUK-page-001 NOSFERATU plakat A3 _DRUK-page-003Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha