„Requiem dla gospodyni” – spektakl ATD im. Józefa Żmudy

Akcja dramatu „Requiem dla gospodyni” toczy się współcześnie, w wiejskiej chałupie w dzień czuwania przy właśnie zmarłej Gospodyni. Nie ma kto zasiąść w kuchennej izbie za stołami. Nikt z  sąsiadów nie przyszedł czuwać przy nieboszczce, jak mówi wielowiekowa tradycja. Jedynie pastuch Boleś stara się być wierny staremu porządkowi: chodzi po wsi i zaprasza na uroczystość każdego, kogo spotyka. Ci, którzy przybywają w ogóle nie zauważają, że ktoś umarł. Skupieni na jedzeniu i własnych problemach, śmierć traktują jako coś nierzeczywistego i obcego.

Wiesław Myśliwski sprawdza dzisiejsze człowieczeństwo w konfrontacji z doświadczeniem śmierci. Autor tworzy przegląd typowych postaw i zachowań ludzkich, pokazuje jak gwałtowne zmiany zaszły w naszej świadomości, jak trudno jest nam się ze sobą porozumieć. Diagnoza Myśliwskiego jest pesymistyczna: w dzisiejszym świecie życie nie zgadza się ze śmiercią. Rozluźniają się więzy krwi, a tradycje pokoleń odchodzą w zapomnienie.

W samym zaś spektaklu realność miesza się ze snem. Bohaterowie sztuki: Dominika, Weronka, Turyści, Emerytka, Biznesmen, Smarkula, którzy znajdują się na czuwaniu to figury dzisiejszego społeczeństwa – skompromitowane i ośmieszone. Na opozycji wobec nich tajemnicza Gospodyni i Boleś, nie wiadomo: umarły czy żywy? Z tego czy tamtego świata?


Występują:
Aneta Adamska  /  Diana Bednarz  /  Marek Gruchota
Małgorzata Grudzień  /  Edward Kotłowski  /  Ewa Krukowska
Bogumiła Luberda  /  Maria Łojek  /  Anna Płecha
Marian Pomykała  /  Maria Trzeciak  /  Lila Wojciak

Requiem dla gospodyni”   Wiesław Myśliwski
Adaptacja tekstu: Aneta Adamska, Maciej Szukała
Scenografia: Roman Siwulak
Reżyseria: Aneta Adamska

 Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha