Wokół „Martwego sezonu” Jakuba Woynarowskiego

7 marca 2015
godz. 19.00
sala kameralna
wstęp wolny

Powieść graficzna „Martwy sezon” jest najnowszym dziełem Jakuba Woynarowskiego – stalowowolanina mieszkającego i tworzącego w Krakowie. Na okładce „Martwego sezonu” widnieje wyjaśnienie: „Na motywach twórczości Brunona Schulza”. Być może również powinno tam się znaleźć ostrzeżenie: „Uwaga! Produkt trudno dostępny!”.

Zapewne artysta świadomie nazwał „Martwy sezon” powieścią graficzną, a nie komiksem, by uniknąć oczywistych skojarzeń i nastawić wyobraźnię czytelnika w kursie na przygodę intelektualną.

Jakub Woynarowski „Martwym sezonem” wyraźnie dołącza do zjawiska dość charakterystycznego dla współcześnie tworzących artystów, którzy pracują z ideą: „wynajdźmy w tym, co minęło, nadzieję dla tego, co jest”. W muzyce zrobili to na najnowszych swoich płytach Bob Dylan i Diana Krall. W literaturze najdalej poszedł Michel Houellebecq, który w swej ostatniej książce „Uległość” wskazuje dość oczywistą sugestię, że powrót do religii jest jedynym ratunkiem dla Europy. Ale religią tą za 20 lat ma być według Houellebcqa islam.

Woynarowski na nowo odczytuje Schulza. Wydaje się nawet, że XXI–wieczny Drohobycz ulokował w… Stalowej Woli.

Spotkanie z autorem „Martwego sezonu” w sobotę 7 marca o godz. 19.00 w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury.

Jakub Woynarowski (1982) – absolwent i wykładowca ASP w Krakowie. Interdyscyplinarny artysta, designer i niezależny kurator. Twórca projektów z pogranicza teorii i praktyki wizualnej. Autor komiksów The Story Garden (2010) i Nietoty (2014). Współautor książek Wunderkamera (2011) i Corpus Delicti (2013). Twórca projektu artystycznego wystawy w Pawilonie Polskim na 14. Biennale Architektury w Wenecji. Laureat Paszportu „Polityki” za rok 2014 w kategorii sztuk wizualnych. 29 kwietnia 2008 roku został mianowany Ambasadorem Stalowej Woli. Dyrektor artystyczny projektu “Miasto Komiksów”.

JAKUB WOYNAROWSKI

WOKÓŁ „MARTWEGO SEZONU”

SPOTKANIE AUTORSKIE

 

WOYNAROWSKI plakat _DRUK.inddMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha