“W oparach absurdu” – spektakl Teatru OKNA

Teatr „Okna” z Miejskiego Domu Kultury zaprasza na spektakl w ramach cyklu “Teatralne Weekendy w MDK”. Tym razem będzie to sceniczna adaptacja kultowego tomu satyrycznych tekstów „W oparach absurdu” napisanych w latach 1920 – 1936 przez Antoniego Słonimskiego i Juliana Tuwima. Teksty te powstały jako primaaprilisowe dodatki przedwojennych warszawskich gazet, m. in. Kuriera Porannego, Kuriera Polskiego, Nowych Wiadomości Literackich…

„Istota rzeczy polegała na prostym fakcie, że nas pisanie absurdów bawiło i dawało radość nie mniejszą od pisania wierszy, artykułów czy sztuk teatralnych” – tak tłumaczy Słonimski, dlaczego przez piętnaście lat wspólnie z Tuwimem z lubością udawali się do „krainy bzdury”.

W rezultacie „W oparach absurdu” jest jednym z najwspanialszych dzieł humorystycznych, jakie powstały w naszym kraju. Wykorzystując znane prasowe formy (ogłoszenia, zagadki, przepisy kulinarne) i dodając do nich szczyptę smakowitego purnonsensu, autorzy wywoływali w czytelnikach niepohamowane ataki śmiechu, ale także uczyli dostrzegania absurdu w codziennym życiu.

Choć teksty Słonimskiego i Tuwima niebawem będą obchodzić stulecie swego powstania nie straciły nic na swojej świeżości i aktualności. Nadal bawią kolejne pokolenia, dzięki wyrafinowanej zabawie słowem.

Teatr „Okna” zaprasza państwa do poznania karykatury rzeczywistości nieomal sprzed stu lat. Odkryjecie szybko, że choć świat się zmienił, absurdy pozostały te same. Wspomnień dawnych czar przybliżą państwu przeboje lat dwudziestych i trzydziestych: „Ach jak przyjemnie”, „Na pierwszy znak”, „Powróćmy jak za dawnych lat”… w wykonaniu młodych adeptów sztuki wokalnej.

W spektaklu występują aktorzy Teatru „Okna”:
Agata Burghardt, Natalia Grądzka, Alicja Kalarus, Elżbieta Mizera, Katarzyna Tarnawska, Aleksandra Żukowicz

Śpiew: Magdalena Żmuda, Dominika Kosidło, Julia Pawłowska

Przygotowanie wokalne: Ewa Woynarowska

Światło: Bernard Bernaciak–Trybuch

Dźwięk: Jarosław Surdyka

Adaptacja i reżyseria: Marek Woynarowski

Pracownia Krawiecka: Barbara Szeliga, Ewa Kusińska, Wiesława MatoszMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha