„Gżegżółki” dla wszystkich – tekst i protokół z posiedzenia jury

2 maja 2015
godz. 10.00 – 10.50 – rejestracja
godz. 11.00 – dyktando
Aula Politechniki Rzeszowskiej, ul. Kwiatkowskiego 4

Na VII Stalowowolskie Dyktando Gżegżółki zapraszamy 2 maja do auli Politechniki Rzeszowskiej wszystkich pielęgnujących nasz język ojczysty. Zapraszamy rzeczywiście wszystkich, gdyż w tym roku organizatorzy likwidują limity wiekowe oraz kategorie uczestników Gżegżółek. Pozostaje wyłącznie ograniczenie dotyczące miejsca zamieszkania – zapraszamy tylko mieszkańców Podkarpacia.Protokół z posiedzenia jury
VII Stalowowolskiego Dyktanda „Gżegżółki 2015”

przeprowadzonego w dniu 2 maja 2015 r.

W konkursie wzięło udział 131 osób.

Prace oceniało jury, pod honorowym przewodnictwem autorki dyktanda – Anny Garbacz, w składzie:

 • Mariola Gujda

 • Joanna Krawczyk-Bojarska

 • Ewa Wąsik

 • Jolanta Mroczek

 • Marta Janik

 • Katarzyna Kusiowska

 • Monika Laskowska

 • Ewa Kozioł

(Nauczycielki Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Stalowej Woli, jurorki miejskiego dyktanda dla szkół „O pióro Prezydenta”).

Kryteria oceny uwzględniały zróżnicowanie błędów na:

 • błąd I stopnia („u”, „ó”, „ż”, „rz”, „h”, „ch”, „nie” z czasownikami, wielka litera) –

1 punkt ujemny;

 • błąd II stopnia (pozostałe rodzaje błędów) – 0,5 punktu ujemnego;

 • błąd III stopnia (interpunkcja) – 0,25 punktu ujemnego;

Wśród ocenionych prac nie było żadnej całkowicie bezbłędnej.

Najlepsza praca otrzymała 5 pkt. ujemnych, druga 5,5 pkt. ujemnego, trzecia 6,5 pkt. ujemnego.

Laureatami VII Stalowowolskiego Dyktanda „Gżegżółki 2015” zostali:

 • I miejsce – Piotr Stęchły z Ujeznej – kod C 4 (nagroda: 1500 zł ufundowane przez Nadsański Bank Spółdzielczy w Stalowej Woli)

 • II miejsce – Iwona Czapla ze Stalowej Woli – kod B22 (nagroda: 1000 zł ufundowane przez Agencję Reklamy „Nado”)

 • III miejsce – Tomasz Oleksak z Niska – kod C 8 (nagroda: 500 zł ufundowane przez Centrum Somatologii „Dentes” Patrycja Bandasiewicz)

  

Tegoroczny tekst:

Miasto nie miasto

– Nie po tośmy (to-śmy) wysmażyli sążniste żądania do rządu, żeby nas zbywać jak byle obrzępałów czy żulików – zrzędzili stalowiacy, wciąż niezmożeni tużpowojennym chaosem.

Po ponadpółtorarocznych rozhoworach i użeraniu się z „warszawką” („Warszawką”) dochrapali się w końcu praw miejskich, notabene antydatowanych na prima aprilis Anno Domini tysiąc dziewięćset czterdziestego piątego.

Społeczność stalowowolska scalona była nie tylko ze Ślązaków i starachowiczan z nie wiadomo iloprocentowym udziałem Kresowian.

Nie brak w niej też przybyszów z podprzemyskiego Pruchnika, z nad Sanem leżących Uherzec, z pobrzeży Jeziora Kórnickiego, z dorzecza Liswarty, z południowomałopolskich i północno-wschodnio-polskich rubieży.

Gdyby nie zdecydowanie i hart tych ludzi, ów ohydny formalnoprawny gulasz nawarzony przez podejrzliwych urzędników zaszkodziłby im niechybnie.

A mieszkańcy nieodległego, dwustupięćdziesięciopięcioletniego naówczas Rozwadowa chybaby prędzej spodziewali się dożyć lądowania przed farą wpółdrwiąco skrzywionych kosmitów z czułkami na szmaragdowozielonych czółkach niż wchłonięcia Rozwadowa przez Stalową Wolę.Gżegżółki goszczą w programie Dni Stalowej Woli, organizowanych w bardzo patriotyczny weekend majowy, z racji obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. Pisząc dyktando w bardzo konkretny sposób szanujemy język ojczysty i dbamy o jego głębsze poznanie. To język wraz z biało–czerwonymi barwami najbardziej symbolizują nasz naród.

Tekst ułoży twórczyni nie tylko nazwy stalowowolskiego dyktanda, ale i wszystkich dotychczasowych „Gżegżółek” – Anna Garbacz. W związku z obchodami 70-lecia nadania praw miejskich Stalowej Woli, tekst dyktanda nawiązywał będzie do tego wydarzenia.

NAGRODY:

I miejsce – 1500 zł

II miejsce – 1000 zł

III miejsce – 500 zł

Do pobrania:

Gżegżółki 2015 – regulamin
Oświadczenie rodzica/opiekuna

 SPONSORZY:

GZEGZOLKI plakat 2015 _DRUK.inddMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha