Chopin ze Stalowej Woli – Andrzej Stec i Basia Bochenek – koncert

28 czerwca 2015
godz. 19.00
sala widowiskowa
wstęp wolny

Chopin ze Stalowej Woli  – światowy duet o stalowowolskim rodowodzie na inaugurację.

W koncercie inaugurującym XXV Letni Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Stalowa Wola – Rozwadów 28 czerwca wystąpi Andrzej Stec – tenor liryczny z towarzyszeniem pianistki Basi Bochenek. W sali koncertowej Miejskiego Domu Kultury zaprezentują komplet pieśni Fryderyka Chopina.

Obydwoje artyści przybywają do nas z Ameryki Północnej (Basia z USA, Andrzej z Kanady), ale pochodzą ze Stalowej Woli i są ze sobą spokrewnieni. Duet Basi i Andrzeja tworzy historię rodzeństwa ciotecznego kochającego się i poznającego świat w ramach muzycznej przygody.

Koncert promuje płytę „Chopin ze Stalowej Woli”, którą Andrzej Stec nagrał latem 2012 roku na scenie Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Na tej samej scenie, w latach 90. odbył się jego debiut artystyczny. Wystąpił wówczas jako tancerz Zespołu Pieśni i Tańca „Mali Lasowiacy”.

Andrzej Stec – tenor obdarzony „w rześkość barwy głosu o ponętnym pięknie”, porównywalnym do Jana Kiepury względem charyzmy i interpretacji. Prywatnie posiada: dwa paszporty, kozacką krew, polską duszę, francuski gust, latynoski temperament i serce przynależne Jezusowi!

Protegowany najwybitniejszych tenorów naszych czasów: Kazimierza Pustelaka, Corneliu Fanateanu, Neila Schicoffa, Vinsona Cole, Nicoli Martinucci, Clausa Ansjoe. Poświęcił się sztuce śpiewu klasycznego, po wcześniejszych studiach muzycznych, teatralnych i baletowych. Profesor na Uniwersytecie Indiana i laureat tytułu doktora w dziedzinie muzyki Uniwersytetu Montrealskiego. Specjalizował się u Roberta Simsa i Sherrilla Milnesa w Chicago, Daltona Baldwina we Francji, Gabrielli Lavigne i Rosemarie Landry w Montrealu, Marii Pellegrini w Ottawie i Marleny Malas w Nowym Jorku.

Artysta kursów mistrzowskich, zapraszany gościnnie poprzez światowe festiwale, ośrodki muzyczne i orkiestry. Posiada w swoim repertuarze operowym role: Artura, Alfredo, Alfreda, Barinkaya, Pasterza (Szymanowski), Doctor (Lee Hoiby), Don José, Don Ottawia, Fentona, Gabriela (Sylvain Cook, prmr. 2013), Nadira, Orphée, Pelleasa, Promothée (Pierre Michaud, prmr. 2014), Romea, Toma (Strawiński), Tamina i inne…

Wybitny solista oratoriów (Missa Solemnis, Carmina Burana, Kantaty Bacha…) w swoim repertuarze posiada również komplet pieśni Chopina oraz bukiet pieśni polskich, rosyjskich, francuskich i niemieckich wchodzących w skład dyskografii ARTIA).

Andrzej Stec w 2011 roku otrzymał honorowy tytuł Ambasadora Stalowej Woli, kochanego miasta rodzinnego.

Basia Bochenek – wybitna pianistka, koncertuje solo, w zespołach kameralnych oraz z towarzyszeniem orkiestr interpretując muzykę klasyczną i współczesną na scenach: Włoch, Austrii, Francji oraz Stanów Zjednoczonych.

Wspaniała korepetytorka spędza większość roku w słonecznej Kalifornii partnerując w duetach uznanym instrumentalistom i śpiewakom na scenach: Filharmonii Walt Disney, Opery Los Angeles, California Institute of the Arts, Pasadena City College i University of Southern California. Do większych sukcesów zalicza współpracę ze Studio Martin Chalifour (Koncertmistrz, Filharmonia Los Angeles), śpiewakami Rod Gilfry, Sherrill Milnes, podczas warsztatów z Graham Johnson, Margo Garrett i Rachel Borton-Pine.

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku sześciu lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Stalowej Woli u profesor Małgorzaty Kiedrzyńskiej. Po ukończeniu czternastu lat rozpoczyna intensywne studia za granicą u profesora Williama Koehlera w Chicago (Northern Illinois University). Studia Masters na University of Wisconsin-Milwaukee zaowocowały wyjątkowo prestiżowym angażem z Leonard Sorkin International Institute of Chamber Music, który promował artystkę oferując serię koncertów w USA.

Koncertując, a także poprzez pracę akademicką w postaci prowadzenia kursów mistrzowskich, Basia jest promotorem muzyki polskiej, zarówno jej klasyki jak i kompozycji współczesnych.

 

XXV Letni Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Stalowa Wola – Rozwadów

Chopin ze Stalowej Woli – koncert inauguracyjny

 

wystąpią:

Andrzej Stec – tenor
Basia Bochenek – fortepian

sala widowiskowa
WSTĘP WOLNYMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha