„Was za wzór biorąc…” – Rowerowa gra miejska

15 sierpnia 2015 – Letnia czytelnia obok Miejskiego Domu Kultury
Zapisy: godz. 9.30 – 10.00
Start: godz. 10.00
Zakończenie: godz. 13.00
Program artystyczny: godz. 20.00

W Święto Wojska Polskiego zapraszamy mieszkańców Stalowej Woli do udziału w miejskiej grze rowerowej, podczas której przypomnimy mało znane wydarzenie, bezpośrednio nie związane z polem walki, ale jakże ważne dla żołnierskiego ducha i serca. 15 sierpnia 1944 roku z okazji Święta Żołnierza z inicjatywy powstańców warszawskich zorganizowano Konkurs Poetycki. Należało na niego nadesłać teksty o aktualnej powstańczej treści. Było ich zaskakująco dużo, co jest dowodem hartu ducha żołnierzy Powstania Warszawskiego. Nagrodą było to, czego wtedy brakowało najbardziej – broń.

W stalowowolskich zakątkach miasta, które nie zmieniły się od 70 lat i pozostają niemymi świadkami tamtych czasów, znajdą się kartki z wierszami nadesłanymi na ten niezwykły konkurs.
Na stanowiskach czuwać będą stalowowolscy harcerze. Teksty należy odnaleźć i dostarczyć na Plac Piłsudskiego, gdzie wieczorem, przy ognisku, recytować je będą aktorzy Teatru Okna.

Wiersze na konkurs zapewne nadsyłano także przy pomocy powstańczej Harcerskiej Poczty Polowej. Łącznikami byli najmłodsi harcerze zwani „Zawiszakami”. Wspomina ich naczelnik tejże poczty: „Nazywano ich zwiastunami radości, dlatego że oni nieśli jakieś wiadomości. Rzadko były to wiadomości złe, bo jeżeli ktoś pisał, to był sygnał o tym, że ktoś żyje, że ktoś poszukuje, że ktoś jest. Dlatego oni byli przyjmowani wszędzie z niesłychanym entuzjazmem i naprawdę podnosili ten nastrój walczącego miasta.”

Udział w naszej grze potraktujmy honorowo, bez nagród. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Po zakończeniu gry w Letniej czytelni odbędzie się spotkanie z Dionizym Garbaczem – autorem książki „Brunatne lata – Stalowa Wola okres wojny i okupacji” (Wydawnictwo Sztafeta). Książka posłużyła do opracowania scenariusza rowerowej gry miejskiej „Was za wzór biorąc…”.

Dokumentem wydarzeń z 15 sierpnia 1944 jest „Pl;acówka’44” – zbiór wspomnień i wierszy żołnierzy walczących na terenie Pragi Północ wydany przez Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy.

 

Do pobrania: Regulamin gry rowerowej

placowka 44 gra miejska 2015Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha