Ach, to ten poniedziałek! – spektakl „Jasiu albo Polish joke”

7 września 2015
godz. 19.00
sala widowiskowa

Ta sztuka teatralna cieszy się zdumiewającym powodzeniem na amerykańskich scenach od Salt Lake City w Utah, egzotycznym stanie mormonów, po Houston, Chicago i New York. Autor David Ives (pseudonim literacki Dawida Roszkowskiego – autora „Wenus w futrze”, dramatu zekranizowanego przez Romana Polańskiego) opowiada o kompleksach Jasia cierpiącego z powodu bycia Polish-American, czyli Amerykaninem polskiego pochodzenia. Jaś ukrywa swoje korzenie przed demoniczną szefową, złośliwie tropiącą ślady polskości, a wreszcie za namową wujka postanawia się podawać za Irlandczyka. bo „Irlandczyków wszyscy lubią”.

Lata „Solidarności”, pontyfikat polskiego papieża i dyktatura „politycznej poprawności” sprawiły, że niegdyś wszechobecne dowcipy o Polakach zaczęły uchodzić za żarty w złym tonie. Sztuka Ivesa przypomina jednak, że w obiegowej opinii w USA Polak, to osoba o szczególnych skłonnościach do „rozczarowania, zniechęcenia i desperacji”.

„Jasiu albo Polish joke” – David Ives, przekład: Daniel Woźniak

Reż. Maciej Podstawny

Obsada: Anna Konieczna, Jolanta Niestrój-Malisz, Joanna Romaniak, Marcin Gaweł (gościnnie), Jarosław Karpiuk, Andrzej Kroczyński, , Dariusz Niebudek

Teatr Nowy w Zabrzu

Premiera polska: 18 maja 2014

Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli

Bilety: 30 zł /20 zł ulgowy – uczniowie, studenci, seniorzy, KDR

jasiu_albo_polish_teatr Dariusz-Niebudek-i-Anna-Konieczna-foto-P.-Jancki- logo3 40kc

Fotografie autorstwa Pawła Janickiego pochodzą ze strony Teatru Nowego w Zabrzu

teatr-polska-instytut-teatralny-im-zbigniewa-raszewskiego-warszawa-2015-08-01Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha