Rewolucja balonowa w MDK

28 września 2015
godz. 19.00
sala kameralna

Rewolucja Balonowa to monodram napisany specjalnie dla Katarzyny Marii Zielińskiej przez zdobywczynię Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej – Julię Holewińską.

Ta niezależna produkcja to połączenie spektaklu teatralnego z koncertem, czyli można powiedzieć, że muzodram. Aktorce towarzyszy kontrabasista – Ksawery Wójciński. Instrument dialoguje, uzupełnia monolog, w jednej chwili podążając za jego rytmem, a w innej skłaniając do wyśpiewania tekstu. Spektakl zbudowany jest jak muzyczna partytura. Kontrabas ilustruje, rytmizuje, przywołuje cytaty muzyczne (m.in. Papa Dance „Monaliza”, Kult „Lewe lewe loff”, Republika „Telefony”). Aktorka mówi, śpiewa, naśladuje dźwięki natury i głosy przeróżnych postaci. Finezyjnej formie muzycznej towarzyszą migawki starych zdjęć przedstawiających rzeczywistość przełomu 1989 roku.

Jest to barwna, a jednocześnie sentymentalna opowieść o polskiej transformacji ustrojowej lat ‘90, widzianej oczami małej dziewczynki. To również portret pierwszego wychowanego w demokracji pokolenia – dzisiejszych trzydziestolatków, którzy jako kilkuletnie dzieci obserwowali zachodzące w Polsce zmiany. Kim są? Które z ich marzeń się spełniły, a z którymi musieli się rozstać?

Rewolucja uruchamia u widzów lawinę wspomnień dotyczących tamtego czasu. Po wyjściu z teatru jeszcze długo rozmawiają o wspólnych przeżyciach. Wspólne przeżycia, wizje i często naiwne fascynacje z tamtych czasów łączą i na swój sposób podkreślają wspólnotowość.

Spektaklowi towarzyszyć będą warsztaty teatru dokumentalnego, podczas których jako materia literacka posłużą wspomnienia uczestników warsztatów. Każda osoba przygotuje konspekt dotyczący konkretnego wspomnienia z tamtego okresu. Po krótkim szkoleniu aktorskim osoby po kolei przedstawią swoje opowieści w scenografii spektaklu. Efektem więc będzie mini–spektakl dokumentalny.

Co zostało z zachwytu kapitalizmem i demokracją? Co tak naprawdę pamiętamy z lat ‘90? Kolorowe produkty w sklepach? Mydełko Fa? Stana Tymińskiego? A może po prostu smak gumy balonowej?

Spektakl dla widzów od 13 roku życia.

Bilety: 20/ 10 zł


Pokazy spektakli odbywają się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

www.polska.e-teatr.pl

teatr-polska-instytut-teatralny-im-zbigniewa-raszewskiego-warszawa-2015-08-01

             1_101574_250-lat-teatru-publicznego-w-polsce


TEATR POLSKA 2015

Program TEATR POLSKA ma na celu ułatwianie dostępu do oferty teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji przedstawień w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

Program TEATR POLSKA organizowany jest po raz siódmy. Do tegorocznego programu zgłosiło się 91 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna  zakwalifikowała do drugiego etapu 17 przedstawień oraz rekomendowała 5 dodatkowych. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 18 teatrom.

W programie TEATR POLSKA 2015 zaprezentujemy spektakle:
„A niech to Gęś kopnie!” w reżyserii Marty Guśniowskiej, Teatru Animacji w Poznaniu
„Jakiś i Pupcze” w reżyserii Piotra Szczerskiego, Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
„Jasiu albo Polish Joke” w reżyserii Macieja Podstawnego, Teatru Nowego w Zabrzu
„Męczennicy” w reżyserii Anny Augustynowicz, Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
„Męczennicy” w reżyserii Grzegorza Jarzyny, TR Warszawa
„Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci” w reżyserii Rafała Urbackiego, Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie
„Ony” w reżyserii Aliny Moś-Kerger, Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
„Ostatnia Miłość” w reżyserii Samuela Atzmona Wircera, Fundacji Kresy 2000 z Nadrzecza
„Piotruś i wilk” w reżyserii Bernarda Bielenia, Białostockiego Teatru Lalek
„Przygody Koziołka Matołka” w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego, Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie
„Remus” w reżyserii Remigiusza Brzyka, Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku
„Rewolucja balonowa” w reżyserii Sławomira Batyry, MA Fundacji z Warszawy
„Sanatorium” w reżyserii Kariny Adamczak-Kasprzak i Agaty Ambrozińskiej-Rachuty, Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu
„Tata ma kota” w reżyserii Łukasza Witta-Michałowskiego, Fundacji Sceny InVitro
„Tato” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, Teatru „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie
„The Hideout/Kryjówka” w reżyserii Pawła Passiniego, Centrum Kultury w Lublinie
„Tylko jeden dzień” w reżyserii Agaty Kucińskiej, Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze
„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” w reżyserii Krzysztofa Popiołka, Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Program TEATR POLSKA 2015 trwa od 29 lipca do 5 grudnia 2015 roku, w tegorocznym programie 18 spektakli zostanie zaprezentowanych 174 razy w 87 miejscowościach. Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl.



Mapa Dojazdu

Napisz do nas



Przepisz kod antyspamowy: captcha