“Zza kulis sceny” – spotkanie z Danielem Olbrychskim w MDK

26 października 2015 / poniedziałek
godz. 19.00
Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli / sala widowiskowa
wstęp wolny

W polskim kinie mało mamy karier aktorskich, które można by zestawić z karierą Daniela Olbrychskiego. Uderza w niej przede wszystkim wysoka jakość filmów nakręconych z jego udziałem. Aktor jest niekwestionowanym królem polskiego kina. Odtwarzał niezapomniane do dziś role Kmicica, Hamleta, Makbeta i Otella, które są marzeniem każdego aktora. Pięć filmów, w których zagrał, było nominowanych do Oscara .

Występował m.in. u Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Hoffmana i wielu czołowych polskich reżyserów. Pierwszą wybitną rolę stworzył w wieku zaledwie 20 lat, gdy jako student pierwszego roku fenomenalnie zagrał Rafała Olbromskiego w „Popiołach” Andrzeja Wajdy. Po roli w filmie „Wszystko na sprzedaż”, nawiązującym do tragicznej śmierci Zbigniewa Cybulskiego, okrzyknięto go następcą legendarnego aktora.

Przyjmując rolę Andrzeja Kmicica w „Potopie” Jerzego Hoffmana stworzył jedną z najznakomitszych ról filmowych w powojennym kinie polskim, która przyniosła mu ogromną popularność wśród widzów. W ,,Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy brawurowo wcielił się w postać jednego z głównych bohaterów – Karola Borowieckiego. Za największą rolę aktora wielu krytyków filmowych uważa jednak postać Wiktora Rubena w nominowanych do Oscara ,,Pannach z Wilka”. Subtelna kreacja czterdziestoletniego mężczyzny, który wraca do miejsca związanego ze swoją młodością, gdzie przeżywał pierwsze miłości i fascynacje, różniła się od wcześniejszych ról aktora.

Występował w Teatrze Powszechnym, a także Narodowym w Warszawie. Jego mistrzem i wymagającym nauczycielem był Andrzej Wajda. Olbrychski zagrał w 10 filmach Wajdy, w których dostrzegli go reżyserzy i krytycy nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Występował w wielu obrazach na Węgrzech, we Włoszech, Francji i Niemczech. W 2010 roku pojawił się u boku Angeliny Jolie w filmie sensacyjnym „Salt”. Ostatnia duża rola aktora to Gerwazy w „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy. Artysta jest laureatem wielu prestiżowych nagród. W ankiecie „Polityki” na najważniejszych aktorów polskich XX wieku zajął 7 miejsce. W 1998 r. na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd.

Poniedziałkowe spotkanie z Danielem Olbrychskim wpisane jest w cykl wydarzeń teatralno–filmowych „Ach to ten poniedziałek”, który tegorocznej jesieni proponuje MDK. Zwieńczeniem spotkania będzie wtorkowy (27 października) pokaz w Kinie „Wrzos” zrekonstruowanej cyfrowo „Ziemi obiecanej”, w której Daniel Olbrychski wciela się w rolę Karola Borowieckiego. Projekcja odbędzie się w ramach cyklu „Seans pod palmą”.

Spotkanie z Danielem Olbrychskim
26 października 2015 / poniedziałek
godz. 19.00
Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli / sala widowiskowa
wstęp wolny

„Ziemia obiecana” reż. Andrzej Wajda
w ramach cyklu „Seans pod palmą”
27 października 2015 / wtorek
godz. 20.00
Kino „Wrzos”
bilety: 10/ 5 zł

fot. Daniel Raczyński


“Projekt realizowany przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Kultura Dostępna”

Logo_MKiDN_RP     Struktura360-KulturaDostepna-lifting-LOGO-kolor


Daniel Olbrychski - fot. Daniel RaczyńskiMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha