Plamografia – wystawa twórczości Karoliny Kornek

październik - listopad
Galeria TŁO

To wystawa wybranych prac z dorobku artystycznego Karoliny Kornek, z których część, w tym przede wszystkim litografie i obiekty – kalejdoskopy – należą do projektu dyplomowego Imaginarium (2009). Pozostałe powstawały na przestrzeni ostatnich lat swobodnie, bez zdefiniowanego kontekstu, lecz wciąż, od czasów studiów, wokół tego samego motywu przewodniego – snów i marzenia na jawie.

Prócz źródła inspiracji, wspólnym mianownikiem zestawu, który charakteryzuje duża różnorodność formalna (znajdziemy wśród nich zarówno grafiki, rysunki, ilustracje, malarstwo czy obiekty), jest wszechobecna plama, od której wystawa bierze tytuł.

Nieregularna, swobodnie rozlewana, macerowana, skrobana, kadrowana. Na papierze najczęściej tuszowa, ale także akwarelowa, ekolinowa, rozpuszczalnikowa, olejna, o różnorodnej strukturze, z gęsto żyłkowaną krawędzią, spękanym centrum czy warstwową „żabią skórą” po brzegach. W tej zabawie plamą, autorka waha się między popuszczeniem wodzy przypadkowości, a mistrzowską umiejętnością kontrolowania kształtu, kierunku i rozmiaru według własnego uznania. Z jednej strony nieoczekiwane formy plam pobudzają wyobraźnię do tworzenia nieoczywistych kompozycji, a oko do interpretowania ich detalu i koloru niczym testy Rorschacha, w których każdy, łącznie z twórcą, może zobaczyć coś innego – coś bardzo osobistego. Z drugiej strony kusi możliwość opanowania sztuki do perfekcji, gdzie materia robi to, czego autorka zapragnie.

Tak więc Plamografia, jest jak wytyczanie mapy nieznanego terytorium wyobraźni, emocji i skojarzeń, których źródłem jest sen – urokliwa, efemeryczna, symboliczna wizja z podświadomości. Czasami zachwyt nad przypadkowym widziadłem, pozostawia je swobodnym i nieuchwytnym, w grafikach i obrazach, innym razem zwycięża potrzeba stworzenia z niego formy użytkowej, jaką jest ilustracja czy rysunek.

Wszystkie prace, są intencjonalnie wieloznaczne, pozostawiając szerokie pole dla odbiorcy – Współmarzyciela, który jeśli odważy się zajrzeć w świat autorki, odkryje poszlaki, tropy, prowadzące go tak naprawdę ku jego własnemu wnętrzu, i pobudzające go do tworzenia swoich własnych obrazów, historii i znaczeń w swojej własnej Plamografii.


 

 

zdjęcie KORNEK małe

Urodzona w 1984 roku w Stalowej Woli. Absolwentka Liceum Plastycznego w Jarosławiu, a następnie Katedry Grafiki Warsztatowej na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Wielokrotna stypendystka programu Erasmus (m.in. na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Porto w Portugalii, na Wydziale Projektowania Graficznego Artesis Hogeschool Antwerpen w Antwerpii w Belgii, czy na Wydziale Ilustracji i Książki Dziecięcej North Wales School of Art & Design w Wrexham w Wielkiej Brytanii) i Prezesa Rady Ministrów (w latach 2002-2004).

 

 

Pasjonuje i zajmuje się głównie ilustracją, grafiką i projektowaniem książek dla dzieci. Bogate doświadczenia w tych dziedzinach wykorzystuje także w pracy twórczej z dziećmi na autorskich warsztatach.

Do swoich najważniejszych osiągnięć może zaliczyć m.in. nagrodę główną w pierwszej edycji konkursu „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci”, wyróżnienia wydawnictw książek dla dzieci takich jak Hokus Pokus, Znak, Czerwony Konik. Uczestniczka wielu wystaw krajowych i zagranicznych ilustracji i grafiki, m.in. wystawy katedry grafiki „Grafik der Kunstakademie Katowice” w Galerie Alfred Merkelbach w Düsseldorfie (Niemcy), Międzynarodowej Wystawy Ilustracji „Dawno, dawno temu” w Galerii ASP w Mińsku (Białoruś), wystawy „Zalążki książki” w Galerii Fundacji Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ w Krakowie, wystawy „Uwaga! Spychacze! Młoda Polska Ilustracja” w Galerii Aspekt w Warszawie, wystawy polskiego stoiska Instytutu Książki na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci i Młodzieży w Bolonii (Włochy) od 2008 corocznej wystawy „Salon Ilustratorów” na Poznańskich Spotkaniach Targowych w Poznaniu, Międzynarodowej Wystawy Ilustracji „Rainbow Bridge Wales – Silesia 2007” w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Obecnie związana zawodowo z ASP w Katowicach, mieszka i tworzy w Krakowie.

Kontakt: karolinakornek@gmail.com, +48507745450, www.karolinakornek.blogspot.comMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha