,,Zza kulis sceny ‘’ – Grażyna Szapołowska i Katarzyna Jungowska

16 listopada 2015
godz. 19.00 - seans filmowy
godz. 20.15 - spotkanie

Grażyna Szapołowska- jedna z najbardziej znanych aktorek. Jej seksapil przyciągał do kin tłumy widzów. Ważny pod względem artystycznym etap w jej karierze stanowił węgierski dramat „Inne spojrzenie” (1982) , kreacja w tym filmie przyniosła jej uznanie krytyki. Wystąpiła w słynnym ,,Nadzorze” Wiesława Saniewskiego. Zagrała u Magdaleny Łazarkiewicz w filmie „Przez dotyk‘’ i u Filipa Bajona w ,,Magnacie”. Jednak dopiero współpraca z Krzysztofem Kieślowskim pozwoliła Szapołowskiej w pełni zaprezentować swój talent aktorski. W 1984 roku reżyser powierzył jej główną rolę w filmie “Bez końca”, gdzie stworzyła znakomitą kreację . Za rolę w ,,Krótkim filmie o miłości” zebrała doskonałe recenzje, zdobyła też wiele nagród. Została uhonorowana nagrodą srebrnego Hugo na MMF w Chicago oraz Nagrodą dla Najlepszej Aktorki na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1988 roku. Na początku lat dziewięćdziesiątych częściej niż w kraju pracowała za granicą. Na polskie ekrany wróciła grając u Jerzego Hoffmana tytułową rolę w ,,Pięknej nieznajomej” oraz nieprzeciętną kreacją Telimeny w „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy , za którą została nagrodzona Złotą Kaczką jako najlepsza polska aktorka 1999 roku .
Agnieszka Osiecka pisała o niej, że jest „najbardziej kobiecą kobietą w Polsce‘’. Grażyna Szapołowska jest autorką zbioru opowiadań ,,Pocałunki”, „Poza mną‘’, oraz książek ,,Ścigając pamięć ‘’ i ,,Zapomniałam o Tobie ‘’.

Córką Grażyny Szapołowskiej jest aktorka i reżyserka Katarzyna Jungowska. Ukończyła Warszawską Szkołę Filmową: wydział reżyserii. Ostatnio nakręciła swój pierwszy fabularny film zatytułowany ,,Piąte: Nie odchodź‘’, w którym opowiada we wzruszający sposób o uczuciach: śmierci, roli przypadku w życiu i wierze w anioły. Za ten film pani Katarzyna została doceniona Nagrodą im. Janusza ,,Kuby‘’ Morgensterna ,,Perspektywa” dla debiutujących reżyserów.

Spotkanie z Grażyną Szapołowską i Katarzyną Jungowską wpisane jest w cykl wydarzeń teatralno – filmowych „Ach to ten poniedziałek”, który tegorocznej jesieni proponuje MDK. Rozpoczniemy je projekcją filmu: „Piąte: Nie odchodź” o godz. 19.00 w Kinie Wrzos.

„Piąte: Nie odchodź” reż. Katarzyna Jungowska
16 listopada 2015 / poniedziałek
godz. 19.00

Kino Wrzos
bilet: 10 zł
Spotkanie z Grażyną Szapołowską i Katarzyną Jungowską

16 listopada 2015 / poniedziałek
godz. 20.15
sala widowiskowa
wstęp wolny


Organizator:

mdklogotransparent2 stk_0_01a

Spotkanie dofinansowane ze środków Gminy Stalowa Wola

HERB_ST_WOLA

Spotkanie zrealizowane​ ​przy wsparciu PISF

logo PISF sksil logo logo_60_lat_FN_czarne

Spotkanie odbywa się w ramach programu ​Kultura Dostępna

Struktura360-KulturaDostepna-lifting-LOGO-kolorMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha