„Historie przedmiotów starego miasta” – spektakl Teatru Okna

Spektakl „Historie Przedmiotów Starego Miasta” powstał w 2012 roku w ramach projektu realizowanego przez Teatr Nikoli z młodzieżą Teatru Okna Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Ideą współpracy był powrót do historii i historyjek, które odbyły się w mieście jeszcze przed nadaniem mu praw miejskich. Młodzież zdobywała informacje poprzez rozmowy z dziadkami oraz starszymi ludźmi, którzy pamiętają jeszcze te czasy i przyczynili się w dużym stopniu do rozwoju miasta. Na podstawie wspomnień wspólnie tworzyliśmy etiudy.

Naszym celem było przedstawienie historii nie wprost, lecz poprzez symbolikę oraz charakterystyczny ruch sceniczny. Chcemy obudzić wśród publiczności wspomnienia i oddać hołd tym, którzy tak wiele dla miasta znaczyli i wciąż znaczą, czyli mieszkańcom.

„Historie Przedmiotów Starego Miasta” obejmują okres przed wybuchem II wojny światowej, kiedy to powstała część zakładów oraz osiedla przyfabryczne nazwane Stalowa Wola, a także okres okupacji, podczas której za udział w konspiracji zginęło wielu mieszkańców. W finale spektaklu dotykamy lat powojennych, kiedy rozpoczął się dynamiczny rozwój miasta, powstały nowe osiedla, ulice, budynki użyteczności publicznej, wiele zakładów przemysłowych i usługowych, szkoły podstawowe, średnie i wyższe, baza kulturalna i sportowa. Ludzie przyjechali do Stalowej Woli, by pracować i jak powiedział gen. Tadeusz Kasprzycki o planie budowy COP-u, dzięki stalowej woli narodu polskiego wybić się na nowoczesność.

O tych właśnie czasach w rocznicę 70-lecia nadania Stalowej Woli praw miejskich wspomina, poprzez etiudy teatralne łączące się na scenie w jedną całość, grupa Teatru Okna ze Stalowej Woli. Mamy nadzieję, że wśród publiczności spotka się młode pokolenie i ludzie starsi, by wspólnie odbyć podróż w dawne czasy swojego miasta.

reżyseria: Mikołaj Wiepriew
asystent reż.: Dominika Jucha
obsada:
Piotr Barański  /  Agata Burghardt  /  Zuzanna Cepil
Kamila Chudzik  /  Szymon Gołąbek  /  Natalia Grądzka
Dorota Habza  /  Marcelina Janik   /  Karolina Paszek
Wojtek Przyłuski  /  Wiktoria Wermińska
Aleksandra Żukowicz
wiolonczela: Kacper Woynarowski
światło: Grzegorz Prokop
dźwięk: Jarosław Surdyka
kostiumy: Pracownia krawiecka MDK

 Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha