„Goła baba” – spektakl pożegnalny

15 października 2016
sala kameralna

Teatr „Okna” zaprasza na monodram „Goła baba” według książki Joanny Szczepkowskiej. Spektakl jest dyskursem o kondycji teatru i oczekiwaniach widzów.

W sposób humorystyczny przekazuje gorzką prawdę o pracy aktora, jego ambicjach i brutalnej rzeczywistości. Monodram składa się z dwóch części. Obie polegają na rozmowie z widzami aktorki wcielającej się w dwie różne kobiety. Pierwsza z nich to kobieta z parasolką – niezwykle delikatna, liryczna, bardzo eteryczna. W drugiej części sztuki poznajemy tytułową gołą babę – kobietę rubaszną, przebojową i niezwykle ekspansywną.
Te dwie kobiety i ich sposoby na zdobycie przychylności widowni obnażają prawdę o świecie kultury. Tekst J. Szczepkowskiej pokazuje z jaką łatwością goła baba trafia w gust skomercjonalizowanej publiczności. Widzowie kupują to, co łatwo dostępne, płytkie, agresywne i pełne złego smaku. Aktorzy choć chcieliby grać sztukę mądrą, grają to, co przyciągnie im publiczność. „Goła baba” potwierdza, że świat kultury niskiej ma się u nas dobrze. Za to coraz ciężej jest porwać widza sztuką mądrą i wysublimowaną. To poniekąd tłumaczy dlaczego powstają kolejne przedstawienia dla mas poruszające tematy trywialne i niegodne uwagi. Bo niestety, ale dziś teatrem rządzą prawa rynku, który bez widza i jego pieniędzy nie ma racji bytu. Jakie czasy, taki teatr.

Goła baba / Kobieta z parasolką:
Patrycja Lewandowska

Reżyseria: Marek Woynarowski