Coolturalna Alternatywa

sierpień - listopad 2015

Coolturalna Alternatywa to interdyscyplinarny projekt polegający na poszerzeniu dotychczasowej oferty kulturalnej Miejskiego Domu Kultury o program działań animacyjnych dla dzieci i młodzieży. Przygotowany przez nas program warsztatów i aktywności odpowiadał na realne potrzeby (oferta powstała w oparciu o diagnozę środowiska lokalnego, przeprowadzoną przez animatorów, pracujących w domu kultury) i bieżące zainteresowania młodzieży, z uwzględnieniem nowych mediów i nowoczesnych technologii. Coolturalna Alternatywa miała być przestrzenią, w której młodzi ludzie rozwiną swoje zdolności, nabędą nowe umiejętności i zaczną się integrować z innymi dzięki realizacji wspólnych przedsięwzięć.


1. ALTERNATYWA MUZYCZNA – WARSZTATY RAPU

Warsztaty rapu skierowaliśmy do tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rapem, jak i tych, którzy już tworzą, ale chcą udoskonalić swój muzyczny warsztat. Ostatecznie15 osób w wieku 10-25 lat poznało tajniki pisania kreatywnych tekstów, techniczne aspekty tworzenia dobrze brzmiącej muzyki oraz miksowania utworów.

Zajęcia miały charakter praktyczny. Uczestnicy dowiedzieli się jak napisać dobry tekst, jak zbudowane są rapowane utwory, jakie są najczęściej stosowane w nich figury stylistyczne. Poznali różne techniki kreatywnego pisania piosenek. Pracowali nad rytmem, oddechem i emisją głosu. Zapoznali się również z zagadnieniami dotyczącymi nagrywania i montażu dźwięków.

Program został opracowany tak, aby uczestnicy zyskali szanse uczestniczenia w profesjonalnych warsztatach, aby mogli mieć styczność z bardzo dobrymi prowadzącymi, a w rezultacie mogli stworzyć teksty i muzykę na wysokim poziomie. My, jako organizatorzy, chcieliśmy dać im szansę na nagranie powstałych piosenek w profesjonalnym studio muzycznym oraz na stworzenie teledysku wysokiej jakości, ponieważ wierzymy, że dzięki temu podbudowali wiarę w siebie i w to, co robią. Filmowania i montażu podjął się, pochodzący ze Stalowej Woli, raper Piotrek Plichta („Poison”).

Dzięki dofinansowaniu z programu MKiDN „Infrastruktura domów kultury” udało nam się stworzyć mini studio nagrań. Do dyspozycji członków warsztatów przekazaliśmy: zestaw studyjny, laptop, mikser, mikrofon dynamiczny i kontroler dj’ski. Dzięki temu możliwe jest kontynuowanie spotkań i nagrywanie kolejnych utworów nawet po zakończeniu warsztatów.

Warsztaty poprowadził Konrad Scelina – występujący pod pseudonimami Okoń lub Ikon polski raper, producent muzyczny i felietonista, obecnie mieszkający w Londynie. Działalność artystyczną rozpoczął pod koniec lat ’90 i był jednym z pionierów kultury Hip-Hop w Stalowej Woli. Współtwórca projektu street-art CREW oraz undergroundowej idei Miejski Spryt, łączącej wielonarodowościowe talenty. W 2009 r. Miejski Spryt ewoluował w międzynarodowy, zawiązany w Londynie projekt muzyczny- Urban Foxes. Zespół tworzyli muzycy pochodzący z Polski, Anglii, Francji, Danii, Węgier czy Jamajki, a muzyka którą kreowali była mieszanką rapu, reggae i rocka. Zespół koncertował w m.in. w Polsce, Anglii i Francji. Od 2012 r. Konrad udziela się głównie jako producent muzyczny.

 

 

 


 2. PLENEROWY DOM KULTURY – LETNIA CZYTELNIA

Projekt polegał na stworzeniu miejsca, w którym dzieci z sąsiadujących z Miejskim Domem Kultury osiedli, będą spędzać wolny czas. Pomyśleliśmy, że mogłaby to być „Letnia czytelnia”. Pozyskaliśmy od sponsorów europalety, z których po oszlifowaniu i malowaniu, zrobiliśmy kanapy i stoliki. Uszyliśmy kolorowe poduchy i siedziska. Ze starych bannerów reklamowych uszyliśmy pufy wypełnione styropianem. Napisaliśmy do kilkunastu wydawnictw i organizacji pozarządowych z prośbą o nieodpłatne przekazanie publikacji i w ten sposób zebraliśmy kilkadziesiąt nowych książek, gier planszowych, czasopism i interesujących poprojektowych broszurek do kącika „Zainspiruj się”. Zespół animatorek pracujących w czytelni przygotował dla dzieci bogaty program zajęć (nauka żonglowania, zumba, języki obce, a przede wszystkim praca nad spektaklem kukiełkowym, do którego dzieci same przygotowały scenografię i uszyły kukiełki). Czytelnia była otwarta w godzinach 10-17 i cieszyła się ogromną popularnością wśród dzieci.


3. ALTERNATYWA FANTASY

Warsztaty tworzenia scenariuszy gier
Z przeprowadzonej przez nas diagnozy, spacerów diagnostycznych i rozmów, wyniknęła kwestia dużego zainteresowania fantastyką zarówno literaturą, jak i grami fabularyzowanymi, tzw. RPG (ang. Role Playing Game), wśród młodzieży. Jednocześnie, brak było w regionie miejsc i eventów tematycznych, na których mogliby się spotykać fani fantastyki. Pojawił się więc pomysł na zorganizowanie warsztatów tworzenia scenariuszy rozgrywek spektakli teatru improwizowanego, popularnie zwanych grami terenowymi lub LARP’ami. Dzięki nabytym umiejętnościom uczestnicy stworzyli produkt finalny – grę – jej scenariusz, kostiumy, rekwizyty, karty postaci itd. Co więcej, uczestnicy przeprowadzili opracowaną przez siebie grę, z włączeniem szerszego grona mieszkańców. Była to dla nich okazja do sprawdzenia się w działaniu (planowaniu, promocji, pozyskiwaniu partnerów do realizacji przedsięwzięcia), w pracy w grupie, co było cennym i niezapomnianym doświadczeniem.

Od czasu projektu grupa warsztatowa działa regularnie na terenie miasta, tworząc gry i poszerzając swoje szeregi. Oprócz gier profilowanych, przeznaczonych dla osób bardziej zaangażowanych w “larpowanie”, grupa napisała i zrealizowała już kilka scenariuszy przeznaczonych dla osób z miasta. Gra “Zatrudnię szpiega” była jednym z punktów programu obchodów Dni Stalowej Woli.

Warsztaty rekonstrukcji historycznych – poznawanie kultury i historii Średniowiecza: strojów, obrzędów, zwyczajów, historii społeczeństwa, religii, kultury duchowej i materialnej, aż po modne ówcześnie tańce dworskie i plebejskie, a także techniki walki. Zajęcia poprowadziły: Stowarzyszenie “Drużyna Grodu Horodna” z Rzeszowa, Bractwo “Juvenes Feles” z Sandomierza oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej “Klan Tygrysa” z Rzeszowa.

Działaniom tym towarzyszyły dodatkowo liczne prelekcje, warsztaty i turnieje prowadzone przez pasjonatów fantastyki, gier planszowych, gier komputerowych z całego regionu. Dzięki tym wydarzeniom Stalowa Wola zyskała dwie nowe grupy inicjatywne, zrzeszające ludzi dzielących wspólne pasje – obydwie liczą ok. 30 członków i regularnie spotykają się w MDK tworząc nowe inicjatywy.


4. ALTERNATYWA FILMOWA

Spotkania z aktorami
W ramach niniejszego panelu zaplanowaliśmy organizację trzech spotkań z aktorami pod hasłem “Zza kulis sceny”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Daniel Olbrychski, Grażyna Szapołowska i Katarzyna Jungowska.
Każde ze spotkań zakończy się projekcją filmu, z udziałem zaproszonych.

Realizacja cyklu “Zza kulis sceny” ma na celu:
– zapoznanie widzów z dokonaniami artystycznymi zaproszonych aktorów;
– poznanie nowinek i ciekawostek z planu filmowego, nieznanych szerszemu ogółowi widzów;
– przybliżenie wybitnych kreacji aktorskich może być inspiracją dla młodych zdolnych ludzi do uprawiania tego zawodu;
– promowanie polskiego kina i zachęcenie do dyskusji na jego temat;
– zapoznanie młodego pokolenia z arcydziełami polskiej kinematografii i literatury;
– poszerzenie wiedzy na temat sztuki filmowej, jak również zwrócenie uwagi na inne obszary kreacji twórczej, które składają się na dzieło filmowe: literaturę, muzykę czy fotografię
– umożliwienie kontaktu odbiorców z aktorami – widz po obejrzeniu filmu ma szansę dowiedzieć się więcej o jego kontekście historycznym, kulturowym i literackimMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha