Ruszył kolejny semestr Politechniki Dziecięcej w Stalowej Woli

5 marca w auli Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Stalowej Woli odbyły się pierwsze zajęcia II semestru  Politechniki Dziecięcej w Stalowej Woli. W zajęciach dwóch grup wykładowych uczestniczyło 200 dzieci z Powiatu Stalowowolskiego.

Pierwsze zajęcia w Stalowej Woli pt. „Wszyscy jesteśmy astronomami” poprowadził Karol Wójcicki, pasjonata astronomii i zdobywca tytułu Popularyzatora Nauki 2015. Podczas swoich zajęć przekonywał dzieci, że każdy z nas może być odkrywcą, niezależnie od wieku oraz wyjaśnił co to jest citizen science. Dodatkowa atrakcją podczas zajęć były mini badania naukowe, które z pewnością zainteresowały każdego uczestnika. Wiedza oraz aktywność małych studentów podczas wykładu zrobiła na prowadzącym niesamowite wrażenie.

W nadchodzącym semestrze mali studenci na zajęciach z optyki dowiedzą się m.in. czym są taumatrop, fenaskistiskop czy zoetrop. Na sesji dotyczącej krwi, przekonają się, że warto ją badać, ponieważ to doskonałe źródło informacji o naszym organizmie. Także w trakcie tych zajęć podczas praktycznych ćwiczeń przyszli naukowcy poznają wybrane pojęcia matematyczne. Dzięki wykładom dotyczącym interakcji człowieka z komputerem, dzieci poznają jak obecne osiągnięcia technologiczne umożliwiają nam taką komunikację i jak możemy ją wykorzystać do niezupełnie oczywistych celów.

Politechnika Dziecięca w Stalowej Woli rozpoczęła działalność w ubiegłym roku z inicjatywy Miejskiego Domu Kultury, a następnie zaangażowaniu Władz Miasta i Starostwa Powiatowego. Organizowana jest przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” pod patronatem Politechniki Rzeszowskiej. Dyrektor Fundacji Łukasz Szuba wyraża przekonanie, że niesłabnące zainteresowanie zajęciami potwierdza, iż ich idea jest słuszna dodając: „Cieszymy się, że tylu rodziców rozumie potrzebę inspirowania swoich pociech naukami ścisłymi, że ten temat jest dla nich ważny i widzą w nim kierunek rozwoju swoich dzieci w przyszłości.”

Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, Marek Gruchota po sobotnich zajęciach był pod wrażeniem zaangażowania oraz aktywności uczestników, a także osobowości prowadzącego: „Niezmiernie cieszę się, że uczniowie naszych szkół dzięki zajęciom na PD mają kontakt z tak wspaniałymi edukatorami jak Karol Wójcicki. Mam nadzieję, że dzisiejsi żacy PD to w większości przyszli inżynierowie – budowniczowie nowoczesnej Polski”

Semestr pierwszy Politechniki Dziecięcej w Stalowej Woli finansowany był ze środków Miasta oraz Starostwa Powiatowego, natomiast aktualny II semestr ze środków Miasta i Gmin Powiatu Stalowowolskiego: Bojanów, Pysznica, Radomyśl, Zaklików i Zaleszany. Starosta Stalowowolski Janusz Zarzeczny podkreśla słuszność misji projektu: „Uczestnictwo w zajęciach realizowanych w ramach Politechniki Dziecięcej to na pewno wspaniała naukowa przygoda, która może wpłynąć na rozbudzenie pasji młodych ludzi i ich przyszłe życiowe wybory. Cieszę się, że szansę na uczestnictwo w zajęciach mają dzieci z całego Powiatu Stalowowolskiego, myślę, że to ważne, aby wszyscy mieli zapewniony równy start, niezależnie od tego czy pochodzą z małych miejscowości czy dużych miast”

Również w swoich wypowiedziach dotyczących projektu Politechniki Dziecięcej swoje zadowolenie z realizowanej inicjatywy podziela Prezydent Miasta Lucjusz Nadbereżny: „Bardzo się cieszę, że zajęcia Politechniki Dziecięcej po raz kolejny odbywają się w Stalowej Woli. Jest to świetna inicjatywa i znakomite nawiązanie do najlepszych tradycji Centralnego Okręgu Przemysłowego. Przedsięwzięcie to sprzyja współpracy miasta oraz uczelni wyższych, takich jak Politechnika Rzeszowska, mających swoje filie w Stalowej Woli. Politechnika Dziecięca umożliwia edukację na wysokim poziomie od najmłodszych lat i cieszy się w naszym mieście dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Dla nas najważniejszą inwestycją jest inwestycja w edukację młodego pokolenia, również techniczną”.

Od początku działalności Politechniki Dziecięcej tj. od października 2009 r. w zajęciach wzięło udział łącznie z Filiami 8286 uczestników. Poza regularnymi zajęciami w Rzeszowie i Filiach, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, realizuje program Politechniki Dziecięcej Wyjazdowej, która organizowana jest w szkołach podstawowych na terenie całego Podkarpacia, a z których skorzystało do tej pory 5500 dzieci, przede wszystkim z obszarów wiejskich.Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha