POSZUKIWANIE ŚLADÓW WIOSNY– relacja z wyprawy w dniu 5 kwietnia 2016

Pierwszy w tym roku wiosenny spacer już za nami. Pogoda dopisała, frekwencja też. Na termometrze było bowiem ponad 25 stopni, a zebrało się nas aż 36 osób plus jeden piesek Rocky. Wyprawie przyświecało hasło ” Co w trawie i w lesie piszczy na wiosnę”.
Spod naszej bazy, którą jest Dom Kultury przeszliśmy do Nadleśnictwa Rozwadów. Zwiedziliśmy tam niewielkie Centrum Edukacji Leśno- Ekologicznej po którym oprowadził nas i przekazał szereg ciekawych informacji pracownik Nadleśnictwa pan Krzysztof Braniewski. Na podstawie zdjęć przekrojów glebowych zapoznaliśmy się z warstwami gleb występujacymi w naszych okolicach, a wiele eksponatów umieszczonych w gablotach przybliżyło nam miejscowy świat przyrody. Sporo informacji uzyskaliśmy także z krótkiego filmu zatytułowanego” Legenda o drewnie”, pokazującego na różnych przykładach drewno jako cenny, zdrowy, trwały i szlachetny wytwór natury, który sam się stale odnawia. Potrzebna jest tylko jego ochrona i mądra gospodarka.
Tak przygotowani wyruszyliśmy na trasę Pieszo – Rowerowej Ścieżki Edukacji Przyrodniczej Nadleśnictwa Rozwadów. Biegnie ona wzdłuż drogi Stalowa Wola – Tarnobrzeg i usytuowana jest w miejscu cignącego się dawniej rurociągu ciepłowniczego.
Przeszliśmy około 6 km i niestety znaleźliśmy jedynie znikome ślady wiosny w postaci niewielkich kępek zawilców. Rośliny w lesie były jeszcze uśpione, natomiast działo się wiele w koronach drzew skąd dobiegały nas ptasie trele. Miejscowe ptactwo przygotowywało się już zapewne do wydania na świat i wychowania swojego potomstwa.
Tak więc nie dowiedzieliśmy się co w trawie piszczy na wiosnę, bo trawy jeszcze nie było, ale leśne piski usłyszeliśmy. Rozruszaliśmy też trochę nasze zastałe po zimie kości i nawdychaliśmy się do woli leśnego powietrza / w sumie przeszliśmy ponad 12 km/. Resztę nadrobimy w kolejnych latach, a być może jeszcze w tym roku. Pan Braniewski poinformował nas bowiem, że zniesiona została ochrona na konwalie, a więc w maju możliwy byłby wypad do lasu na te pięknie pachnące kwiatuszki. Wchodźcie więc na naszą stronę internetową i uważnie czytajcie wszelkie ogłoszenia.

Przypominamy, że najbliższa wyprawa to IV Ogólnopolski Marsz Nordic Walking Studentów UTW tym razem do do „Rezerwatu Jastkowice” w dniu 7 maja 2016, godz. 11:00. Będzie to już trzecie uczestnictwo naszego Koła w tej masowej imprezie.

Przygotowała: Janina MierzwaMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha