„Pan mym pasterzem” w rozwadowskiej farze

7 maja 2016
godz. 19.30
Kościół Matki Bożej Szkaplerznej

Koncert „Pan mym pasterzem”  w wykonaniu: wybitnego wokalisty Marka Bałaty, zespołu Lumen, muzyków Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego w Zamościu, Chóru Kameralnego MDK uświetni 7 maja w rozwadowskiej farze obchody Rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski w Stalowej Woli.

Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej na miejsce uroczystego koncertu predysponują słowa ks. Wilhelma Gaja – Piotrowskiego, który tak rozpoczyna monografię wspólnoty skupionej wokół świątyni: „Rozwadowska parafia farna jest spadkobierczynią starożytnego ośrodka duszpasterskiego, który lokował się w sąsiednich Charzewicach. Początki jego sięgają co najmniej połowy XIII wieku, a może i wcześniej? (…) Przemianowanie jej z charzewickiej na rozwadowską dokonało się samoczynnie około połowy XVIII stulecia, kiedy po pożarze świątyni w Charzewicach około 1736 r. dziedzic tej ziemi, książę Jerzy Ignacy Lubomirski, zdecydował samowolnie o budowie nowego kościoła parafialnego na terenie pobliskiego miasta Rozwadowa”.

Rozwadowska fara posiada łaskami słynący obraz M. B. Szkaplerznej, zwanej Rozwadowską. Na szczególną uwagę zasługuje wyposażenie świątyni uzyskane dzięki renowacji wnętrza przeprowadzonej w latach 1954 – 1960. Wtedy we wszystkich oknach założono wysoce artystyczne witraże projektu Adama Stalony – Dobrzańskiego. Na uwagę zasługuje również polichromia o motywach postaciowych autorstwa tegoż krakowskiego artysty. Na witrażach, malowidłach i wśród rzeźb odnajdujemy orszak świętych, wyrosłych z polskiej, chrześcijańskiej tradycji. Wśród nich uwieczniona na murach świątyni jest prośba: „Wstawiajcie się za nami w naszym nowym tysiącleciu”. Efekt renowacji, przeprowadzonej tuż przed obchodami 1000 – lecia Chrztu Polski, jest dzisiaj jakże aktualną oprawą dla jubileuszowego koncertu „Pan pasterzem moim”.

„Pan mym pasterzem”
Koncert jubileuszowy na 1050 – lecie Chrztu Polski

7 maja, godz. 19.30 – Kościół Matki Bożej Szkaplerznej

Muzyka – Zbigniew Małkowicz do słów biblijnej Księgi Psalmów oraz św. Faustyny
Wystąpią: Marek Bałata, zespół Lumen, muzycy Orkiestry Symfonicznej im. Karola
Namysłowskiego w Zamościu oraz Chór Kameralny MDK

Wstęp wolny


fot. źródło: www.mbszkaplerznej.sandomierz.opoka.org.pl/

P1990484Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha