Soboty z Mrożkiem

18 oraz 25 czerwca 2016
godz. 19.00
sala kameralna

Sławomir Mrożek to najprawdopodobniej najczęściej grywany w kraju i za granicą polski dramaturg współczesny. Zbliża się rocznica urodzin autora, w związku z tym stalowowolskie teatry w sobotnie wieczory czerwca przybliżą nam jego twórczość, która utrzymana w konwencji groteski ukazuje świat zniekształcony, a niekiedy nawet absurdalny.


STRIPTEASE”
Teatr BLAGIER (SDK)
reż. M. Bembenek
muz. M. Trzaska

18 czerwca 2016 r.
godz. 19:00
sala kameralna MDK
bilet: 10 zł

„STRIPTEASE” jest jedną z najbardziej interesujących jednoaktówek Mrożka. Stanowi uproszczone rozważanie na temat wolności stopniowo ograniczanej przez odgórny system. Dwóch bohaterów sztuki znajduje się w zamkniętej przestrzeni. Sterowani przez bliżej nieokreśloną siłę próbują radzić sobie z sytuacją osaczenia. Jeden proponuje aktywny opór, drugi jest zwolennikiem oporu biernego. Bezosobowa przemoc nieustannie kontroluje zachowania bohaterów. Nie jest ważne czy istnieje ona realnie, czy jest wymysłem ofiar, ponieważ jest tu przedstawiony jedynie intelektualny mechanizm akceptacji zniewolenia.

W spektaklu występują:
Bartek Zaremba
Patryk Mandrak
Marco Haligowski


Letni dzień”
Teatr OKNA (MDK)
reż. M. Woynarowski

25 czerwca 2016 r.
godz. 19:00
sala kameralna MDK
bilet: 10 zł

„Letni dzień” to sztuka zarówno o umieraniu skutecznym, jak i o nieskuteczności umierania, śmieszności umierania, a także śmieszności trzymania się życia. Czas tu jakby się zatrzymał, liczą się tylko namiętności miotające bohaterami i skomplikowane formy gry międzyludzkiej. „Letni dzień” jest najintymniej ludzki, daleki od schematów i szufladek, w które Mrożka krytyka wtłacza tak chętnie. Autor patrzy na swoich bohaterów okiem mędrca rozumiejącego i współczującego.

A świat nasz jest tak urządzony, że bogaci wygrywają z biednymi, cynicy z wyznawcami serca, pewni siebie z niepewnymi niczego. Więcej. Ci bogatsi, pewniejsi i cyniczni, z zachowaniem wszelkich manier będą się tylko przyglądać, jak ich naiwni, dobroduszni i łatwowierni współbratymcy ziemskiego żywota będą szli na dno. W „Letnim dniu” – dosłownie.

W spektaklu występują:
Dama – Edyta Zakrzewska
Nieud – Grzegorz Prokop
Ud – Paweł Wroński

SOBOTY Z MROZKIEMMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha