Melancholia – wystawa fotografii Krzysztofa Jankowskiego

październik - listopad 2016

Krzysztof Jankowski ukończył studia pedagogiczne na KUL. W Niemczech studiował archeologię chrześcijańską i historię sztuki chrześcijańskiej. Tam przez cały czas towarzyszyła mu fotografia: nocami pracował w zakładzie fotograficznym CEWE-Color przy wywoływaniu filmów, w weekendy jako fotograf studyjny dla magazynu „Philipp”, a studentów uczył wywoływania filmów i robienia powiększeń. Wtedy zrodziła się wielka „miłość” do gumy, pigmentu i chromianu. Jednak na początku tej fascynacji był Tarnobrzeg. Tam właśnie prof. Tadeusz Zych poznał go z doskonałym polskim „gumistą” Andrzejem Buszem. To on dał mu pierwszą proporcję, grudkę gumy arabskiej, jakiś pigment i trochę pomarańczowego proszku (dwuchromianu potasu).

Technika chromianowa jest niezwykła. Przede wszystkim dlatego, że obraz wymaga długiej pracy i cierpliwości. Znacząca jest również ingerencja twórcy w tworzoną przez niego dzieło. To on decyduje o barwie i rozpiętości tonalnej obrazu. Każda „guma” jest niepowtarzalna. Stąd należy do technik, które jedni nazywają szlachetnymi, inni unikatowymi. Warto przy tym wiedzieć, że obraz, który powstaje w technice chromianowej nie jest wywoływany, ale wypłukiwany; funkcję wywoływacza spełnia woda.

Technika chromianowa i fotografia analogowa przeszły już do historii. Obraz cyfrowy powstaje szybko i tanio. Każdy może zrobić zdjęcie; pstryknie, trochę poklika i jest. Miliony zdjęć umieszczanych jest każdego dnia w przestrzeni cyfrowej. A może warto zatrzymać się i spojrzeć na fotografię przez pryzmat niepowtarzalności dzieła i wyjątkowego przeżycia, któremu towarzyszy doświadczenie czegoś nieprzewidywalnego i tajemniczego. Może warto sięgnąć do przeszłości, aby ubogacić nią teraźniejszość.

 ZWIASTUN WYSTAW T£OMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha