[TEATR POLSKA] „Znak Jonasza” – neTTheatre // Lublin

14 listopada 2016
godz. 19.00
sala widowiskowa

Wyciemniona przestrzeń ma nas wyrzucić za burtę, w głąb rozpętanego żywiołu dźwięków i słów, który wciąga i pochłania jak morskie fale biblijnego Jonasza: „Wody objęły mnie zewsząd, aż po gardło, ocean mnie otoczył, sitowie okoliło mi głowę” (Jon 1,6).

Po co nam ta mroczna empatia? Aby poszukać człowieka, który znalazł się po tamtej stronie śmierci i powrócił. Jonasz jest typem Chrystusa: „…był w brzuchu wieloryba trzy dni i trzy noce, tak i Syn Człowieczy będzie w łonie ziemi trzy dni i trzy noce” (zob. Mt 12, 39-40). A „Quem quaeritis?” (Kogo szukacie?) to pierwsza kwestia w nowożytnej historii europejskiego teatru, tym pytaniem zaczyna się najstarszy zachowany dramat liturgiczny (poł. XIII w.). Fragmenty Księgi Jonasza, zestawione w adaptacji Passiniego z tekstem średniowiecznego oficjum dramatycznego Visitatio sepulchri (Nawiedzenie Grobu), tworzą spektakl, w którym obrazy ewokuje narracja i dźwięk.

Visitatio sepulchri odgrywano na ziemiach polskich najpierw w katedrze wawelskiej, a nieco później również w diecezjach płockiej i wrocławskiej. Jego forma nawiązuje do konstrukcji greckiej tragedii, a treść oparta jest na Ewangeliach. W kilku scenach wskazuje wydarzenia przypominane w liturgii rezurekcyjnej: wędrówkę niewiast z wonnościami do Grobu Pańskiego, ich rozmowę z Aniołem, bieg apostołów Piotra i Jana oraz demonstrację pustych całunów. Zanim jednak, w poranek wielkanocny zostanie odkryta tajemnica Zmartwychwstania, trzej przebrani w kobiece stroje klerycy musieli – jako trzy niewiasty z Ewangelii – przejść wraz z wiernymi drogę czyli medytację śmierci psalmami i pieśniami pasyjnymi (m.in. Stabat Mater).

Spektakl powstał w koprodukcji neTTheatre / Centrum Kultury w Lublinie i Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie oraz Programem 2 Polskiego Radia.

 

 

wywiad z Pawłem Passinim na temat spektaklu:

 

reżyseria: Paweł Passini

scenariusz: Artur Pałyga

muzyka: Jacek Hałas

scenografia i kostiumy: El Bruzda

światło: Damian Bakalarz

obsada: Klaudia Cygoń, Paweł Janyst, Natalia Maczyta, Beata Passini, Elżbieta Rojek, Mariusz Bonaszewski, Janusz Stolarski

plakat: Michał Jadczak

produkcja: Łukasz Wójtowicz

bilety:   30 zł / 15 zł

data i miejsce premiery: 04.03.2016, Warszawa; 13.05.2016, Lublin

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda LutosławskiegoMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha