Wigilia Lasowiacka 2015

grudzień 2015

Zwyczaje, wierzenia i przesądy, potrawy przypisane tylko do tego jedynego dnia w roku, złożyły się na widowisko Wigilia Lasowiacka, które odbyło się 21 grudnia w Miejskim Domu Kultury.

Widowisko przygotowane przez Alinę Cuber przedstawił zespół artystyczny z Bojanowa, a degustację potraw wigilijnych zapewniły grupy lokalnego działania z Antoniowa, Bojanowa, Słomianej i Stalowej Woli.
Scenariusz „Wigilii bojanowskiej” powstał z rozmów – wywiadów, które etnolog Patrycja Laskowska – Chyła przeprowadziła z mieszkańcami Bojanowa i okolic. Region ten „matecznikiem Lasowiaków” nazwał Franciszek Kotula, najwybitniejszy badacz kultury dawnych mieszkańców terenów pokrytych Puszczą Sandomierską.

Podczas Wigilii składamy sobie życzenia. Te lasowiackie zaczynają się tak:

W tyn wspanioły cas, w dzień Bozego Narodzenia,
kiedy jus pająk zawiśnie no suficie,
a Gospodorz choinkom dzieci uciesy,
zapomnimy o krzywdoch wselkich
zeby nie wnosić urazów żodnych do Nowego Roku
i wspólnie zasiąść do pośnika…

Projekt dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli.
Zrealizowany we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Bojanowie, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Logo Powiat STW

logoGOK LOGO_MKL_jpg