Z Chórem Kameralnym u Chińskiego Smoka

10 grudnia 2016
godz. 16.00
sala chóru Cantus
wstęp wolny

Chiny, nazywające siebie Państwem Środka, odgrodzone od świata Wielkim Murem, zaprosiły Chór Kameralny Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli na międzynarodowy festiwal chórów w Jinan.

W połowie sierpnia 2016 roku zespół Chóru Kameralnego wyruszył w swoją 38. zagraniczną podróż koncertową. Po wyjściu o północy z samolotu w Pekinie uderzyło w nich ciepłe, wilgotne, parne powietrze. Jeszcze było ciemno, kiedy chiński przewodnik podwiózł chórzystów na Plac Tiananmen. Tu doczekali do świtania, kiedy w towarzystwie kilkunastu tysięcy ludzi mieli okazję zobaczyć codzienny rytuał podnoszenia flagi. Potem z szybkością 300 kilometrów na godzinę pojechali koleją do Jinan leżącego nad Żółtą Rzeką.

Gospodarze przyjęli chórzystów bardzo serdecznie. Występowali w nowoczesnych teatrach, zwiedzali ekscytujące miejsca: zaczynając od parku Miasta Źródeł, przez Qufu, gdzie jest Świątynia i Grobowiec Konfucjusza, hutong w Jinan – starej dzielnicy rodem z XII wieku, by na koniec zobaczyć dniem i nocą Pekin, Wielki Mur, Zakazane Miasto z pałacami cesarzy i Letni Ogród.

W wyprawie wziął udział Zdzisław Surowaniec, dziennikarz „Echa Dnia”. Wrażeniami z pobytu w Chinach podzieli się podczas spotkania w najbliższą sobotę w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli.

Zdzisław Surowaniec

Dziennikarz „Echa Dnia” w oddziale w Stalowej Woli. Z Chórem Kameralnym podróżował na festiwale do Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Chin. Wcześniej z Zespołem Pieśni i Tańca „Lasowiacy” był w Portugalii, Belgii, Turcji i we Włoszech. Ukrainę, Belgię i Anglię zwiedził z Orkiestrą Dętą, a Kanadę z Chórem Lasowiacy. Napisał także cykl sześciu reportaży z Bawarii, co było podstawą do publikacji przewodnika po Górnej Bawarii dla turystów.

10 grudnia 2016

godz. 16.00

sala chóru Cantus

wstęp wolnyMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha