Pielgrzymka do Łagiewnik i Tyńca- relacja

Od trzech lat Koło Turystyczne „WĘDROWCY realizuje tematyczny cykl wypraw zatytułowany „Śladami św. Jana Pawła II”. W dniu 24 września 2016 r odbyła się pielgrzymka do Łagiewnik i Tyńca. Grupa 36 pielgrzymów wyruszyła w stronę Krakowa wcześnie rano, bo o godz. 5.00. Opiekunem duchowym był ksiądz Grzegorz z Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. Gdy wyruszaliśmy było jeszcze ciemno, więc niektórzy starali się odsypiać poranne wczesne wstawanie. Z nadejściem świtu nastąpiło w autobusie ożywienie, a ksiądz Grzegorz poprowadził poranne modlitwy. Do Łagiewnik dojechaliśmy ok. godz. 8.30.
Głównym celem naszej pielgrzymki było zwiedzenie:
* Centrum Jana Pawła II „NIE LĘKAJCIE SIĘ”
* Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
* Muzeum Archidiecezjalnego
Centrum Jana Pawła II “Nie lękajcie się!” utworzone zostało na tzw „Białych Morzach” w Krakowie, które powstały po rekultywacji osadników sodowych Zakładów „SOLVAY”. W pierwszej kolejności w czerwcu 2011 r oddano do użytku Sanktuarium bł. Jana Pawła II i od tego dnia rozpoczął się oficjalny kult Jana Pawła II w tym miejscu. Po beatyfikacji do Sanktuarium ofiarowane zostały relikwie Jana Pawła II, które stanowią obecnie bezcenne pamiątki. Dane nam więc było pomodlić się przed najcenniejszą z nich tj. krwią świętego Jana Pawła II ofiarowaną w ampułce przez lekarzy kliniki Gemelli sekretarzowi Papieża Stanisławowi Dziwiszowi. Ampułka zamknięta w szklanej szkatule znajduje się na widocznym miejscu wewnątrz marmurowego ołtarza stojącego w ośmiobocznym Kościele Relikwii. W Sanktuarium obejrzeć również można przekazany z Rzymu papieski krzyż pastoralny, ornat wraz z mitrą oraz krzyż przed którym modlił się Jan Paweł II w swojej prywatnej kaplicy w czasie ostatniej za życia drogi krzyżowej w rzymskim Coloseum w 2005 r.
W Kaplicy Kapłańskiej obejrzeliśmy także płytę nagrobną Jana Pawła II pochodzącą z Grot Watykańskich w Rzymie. Na płycie umieszczony jest relikwiarz wykonany na wzór otwartego Ewangeliarza, którego strony przewracał wiatr w czasie pogrzebu Papieża. 23 czerwca 2013 roku, w obecności Episkopatu Polski, ks. kard. Dziwisz uroczyście poświęcił górną część świątyni. Wnętrze zdobią piękne mozaiki autorstwa uznanego w świecie artysty o. Rupnika, który jest również autorem mozaik w nowym kościele w San Giovanni Rotondo we Włoszech.
Wielkie wrażenie zrobiła na nas bezcenna relikwia, którą sekretarz kard. Dziwisz przekazał do Sanktuarium w 34 rocznicę zamachu na życie Ojca Świętego. Jest to poplamiona krwią sutanna, w którą święty Jan Paweł II ubrany był 13 maja 1981 r. tj. w dniu, gdy podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra zamachowiec Mehmet Ali Agca próbował zabić papieża. Znajduje się ona w szklanej gablocie w Kościele Górnym.
O godz. 9.00 licznie zgromadzeni pielgrzymi, a wśród nich i my, zebrali się wokół ołtarza we wspomnianym ośmiobocznym Kościele Relikwii, gdzie odprawiona została Msza św. w intencji pielgrzymów koncelebrowana przez ośmiu księży, w tym naszego księdza Grzegorza.
Obecnie, w Roku Świętym – świątynia jest Kościołem Jubileuszowym, w którym znajduje się Brama Miłosierdzia. W związku z tym pielgrzymi mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
W Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach znajduje się również otwarte w 2013 roku Muzeum Jana Pawła II. Mogliśmy tam zobaczyć przede wszystkim rzeczy osobiste Papieża oraz Dary Papieskie, czyli przedmioty, które Ojciec Święty otrzymywał podczas swych licznych podróży apostolskich. Znajduje się tam również zrekonstruowana sypialnia Karola Wojtyły, jaką posiadał jeszcze jako metropolita krakowski urzędujący w Pałacu Arcybiskupim przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie.
Następnie przeszliśmy przez nowo wybudowany most do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Sanktuarium mieściło się pierwotnie w obiekcie klasztornym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W okresie międzywojennym w klasztorze tym żyła i zmarła s. M. Faustyna Kowalska (1905-1938), przez którą Chrystus Pan przekazał Kościołowi i światu orędzie o Bożym miłosierdziu.
W 1943 roku krakowski spowiednik Siostry Faustyny o. J. Andrasz SI poświęcił pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego pędzla A. Hyły. Obraz szybko zasłynął łaskami, dlatego z roku na rok zwiększała się liczba pielgrzymów, którzy nawiedzali także grób zmarłej w opinii świętości Siostry Faustyny.
Dynamiczny rozwój kultu Miłosierdzia Bożego nastąpił po beatyfikacji Siostry Faustyny, a następnie jej kanonizacji 30 kwietnia 2000 r, a także dzięki pielgrzymkom Ojca Świętego Jana Pawła II do Łagiewnik w 1997 i 2002r. Spowodował on wzniesienie nowego kościoła – bazyliki, którą 17 sierpnia 2002 roku konsekrował Jan Paweł II. W tym też miejscu Papież zawierzył cały świat Miłosierdziu Bożemu.
Z Łagiewnik przejechaliśmy do położonego dziś w granicach administracyjnych Krakowa Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, będącego najstarszym z istniejących dziś klasztorów w Polsce. Pierwsi benedyktyni przybyli tu bowiem już około połowy XI w. Założycielem zakonu benedyktyńskiego był św. Benedykt, który w 529 roku utworzył pierwszy, istniejący do dziś klasztor na Monte Cassino. Tam właśnie opracował nowy model wspólnoty monastycznej i przez lata pisał swoją Regułę.
Po dziedzińcu i dostępnej części klasztoru oprowadził nas mnich, który opowiedział nam o historii i życiu w klasztorze. Wspomniał o naczelnej zasadzie Benedyktynów, która brzmi z łacińskiego Ora et labora – Módl się i pracuj. Dowiedzieliśmy się co to jest dokładnie benedyktyńska praca, co to jest skryptorium i kim jest oblat, a także o tym, że to mnisi benedyktyńscy z Tyńca dokonali wielkiego dzieła przetłumaczenia na język polski Biblii Tysiąclecia, które obowiązuje do dziś. Benedyktyni nadal produkują na bazie własnej receptury likier z 40 ziół, zwany benedyktynem, a także ziołowe produkty lecznicze, produkty bezglutenowe, nalewki, produkty zbożowe i owocowe. Posiadają sieć sklepów w całej Polsce jak również sklepy internetowe. Jest to m.in. ich źródłem utrzymania.
Benedyktyni w Tyńcu są dumni z dwóch darów otrzymanych od Papieża Jana Pawła II, a mianowicie z kielicha mszalnego i ornatu, w którym Papież sprawował Mszę św. na krakowskich Błoniach w 2002 roku. Można je zobaczyć w niewielkim muzeum związanym z Janem Pawłem II.
Na zakończenie pobytu w Tyńcu uczestniczyliśmy w nieszporach wieczornych w kościele przyklasztornym, podczas których mnisi chóralnym śpiewem odprawiali modlitwy. Dane nam było także zobaczyć sędziwego już, znanego wszystkim ojca Leona.
Po tych wrażeniach ponagleni trochę spadającymi kroplami deszczu pobiegliśmy do autobusu. Droga powrotna upłynęła dość szybko. Pełni wrażeń, snując plany na następne wyprawy, wróciliśmy do Stalowej Woli ok. godz. 22.

Opracowała Janina Mierzwa

Galeria zdjęć z wycieczki dostępna

TUMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha