Niezwykły Kraków tuż przed świętami …

„Srebrny wiek” to najlepszy czas, aby cieszyć się życiem. W tym duchu, w dniach 15-16 grudnia, studenci i sympatycy Uniwersytetu Trzeciego Wieku wyruszyli na wycieczkę do Krakowa. Aby tradycji stało się zadość, organizatorzy (pani Bogna z MDK i pan Mariusz z LO)   zafundowali nam prawdziwą mieszankę kulturową. Był czas na wykład naukowy i czas na przyjemności natury estetycznej. Okres przedświąteczny to czas Targów Bożonarodzeniowych na Rynku Głównym, gdzie pojawiły się kramy z przeróżnym asortymentem, a wizyta na nich to przyjemniejsza alternatywa niż zatłoczone centra handlowe, czy zakupy w internecie. Podziwialiśmy pięknie udekorowane ulice, niezwykłe iluminacje, które dodają uroku miastu oraz  wspaniałą architekturę krakowskich szopek, wykonanych na konkurs, organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Magię świąt uzupełnia kolorowa, potężna choinka, stojąca naprzeciw Kościoła Mariackiego.  Pogoda, chociaż grudniowa, była bardzo sprzyjająca. Słoneczko, szczególnie w drugim dniu wycieczki, rozświetlało nasze spacery po Rynku, zakupy na świątecznym jarmarku i ogrzewało nas, gdy oglądaliśmy występy grup tanecznych i wokalnych na scenie obok Sukiennic. Dodatkowo, można było spróbować dań z grilla, czy napić się grzanego wina.

Atrakcją turystyczną numer jeden, po przyjeździe, był średniowieczny Zamek Królewski na Wawelu. Zwiedziliśmy reprezentacyjne Komnaty Królewskie ze słynnym zespołem arrasów Zygmunta Augusta, utkanych w Brukseli w XVI wieku, widzieliśmy włoskie meble, głównie toskańskie z XVI wieku i obrazy o dużej wartości artystycznej oraz portrety polskich monarchów i członków ich rodzin. Zwiedziliśmy również Skarbiec Koronny i Zbrojownię.  Wawel to wspaniała twierdza, która w średniowieczu była siedzibą polskich monarchów, ale historia Wawelu jest znacznie dłuższa. Najstarsze budynki zamku powstały już w 970 roku n.e.

Ukoronowaniem pierwszego dnia wycieczki był wieczór w teatrze SCENA STU, gdzie obejrzeliśmy śmieszną, rewelacyjną komedię Krzysztofa Jaroszyńskiego „Roma i Julian”, w reżyserii Krzysztof Jasińskiego, a występowali: Beata Rybotycka, Dariusz Starczewski, oraz z pokolenia dwudziestolatków: Agata Myśliwiec i Rafał Szumera, którzy decydują się na zmianę płci, co wywołuje wśród ich bliskich konsternację i daje początek wielu perypetiom. Byliśmy pod wrażeniem doboru i gry aktorów, których obserwowaliśmy z ich całym bagażem emocji, pragnień i nadziei. Po dniu pełnym atrakcji odpoczywaliśmy,  w wyjątkowej bliskości starego krakowskiego rynku,  w Domu Franciszkańskim San Antonio.

W drugim dniu naszej wycieczki zwiedziliśmy Collegium Novum, główny budynek UJ przy Plantach, gdzie mieści się rektorat, dziekanaty wydziałów, kwestura, administracja, gabinety profesorskie i sale wykładowe. W Instytucie Pedagogiki spotkaliśmy się z panią dr hab. Ewą Borkowską, która jest opiekunem naukowym naszego UTW z ramienia Uniwersytetu Jagiellońskiego i ze studentkami gerontopedagogiki, które poznają egzystencjonalny wymiar starości, badają procesy starzenia się, biomedyczne postawy starości, piszą projekty dla potrzeb seniorów, itp. Razem z nimi uczestniczyliśmy w wykładzie dr hab. Ewy Borkowskiej nt. „Niezamierzone konsekwencje ludzkich działań”, a później w dyskusji na ten temat. W skrócie można podsumować, że otaczająca nas rzeczywistość to efekt ludzkiego działania, a działania te reprodukują porządek otaczającej nas rzeczywistości, zaś naszym celem jest spojrzenie na współczesny świat i zachodzące w nim zjawiska gospodarcze, społeczne, polityczne i kulturowe w sposób interdyscyplinarny.

Kolejnym punktem w naszym programie było Collegium Maius – gotycki budynek, najstarsza (z 1400 r.), zachowana część Akademii Krakowskiej, gdzie teraz mieszczą się reprezentacyjne sale uczelni i Muzeum UJ. W zbiorach tego muzeum znajdują się głównie przedmioty związane z dziejami uniwersytetu, w tym m.in.: kolekcja historycznych instrumentów naukowych z zakresu astronomii, meteorologii, kartografii, chemii i fizyki. Są też bogate zbiory malarstwa polskiego i obcego, m.in. portrety królów polskich i profesorów UJ  oraz eksponaty z zakresu rzemiosła artystycznego. Do najcenniejszych należą m.in. berła uniwersyteckie i bogate zbiory rzeźby średniowiecznej i portretowej z XIX wieku. Szczególne miejsce w kolekcji zajmuje figura założyciela Akademii Krakowskiej – króla Kazimierza Wielkiego (II poł. XIV wieku). Niektórzy z nas widzieli (o nieparzystej godzinie) grający zegar z orszakiem postaci związanych z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Ostatnia atrakcja naszej wycieczki to podziemia rynku. Na głębokości kilku metrów kryje się prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa, otwarty w 2010 roku szlak turystyczny – „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”. Jest to rezerwat archeologiczny o powierzchni ok. 4000 m2 z odnalezionymi skarbami (zabytkowe monety, medaliony, ozdoby, naczynia ceramiczne, gliniane figurki, groty tatarskich strzał, itp. ).  Zwiedzając wystawę można poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku. Wystawę wzbogacają ciekawe makiety oraz multimedia w postaci ekranów dotykowych, hologramów, projekcji i filmów dokumentalnych, wyświetlanych w specjalnie do tego celu zaaranżowanych pomieszczeniach piwnic pod Sukiennicami.

Z wycieczki wróciliśmy zadowoleni, pełni wrażeń i przede wszystkim mając nadzieję, że nie na długo żegnamy się z tym królewskim miastem, które za każdym razem odkrywa przed nami kolejne swoje tajemnice i atrakcje. Kraków oczarował nas swoim świątecznym wystrojem i niesamowitą atmosferą, było głośno i kolorowo.

Dziękujemy pani Bognie Latawiec – koordynator naszego UTW, która przygotowała program i wszystkie formalności z tym związane,  a na  zdjęciach uwiecznili nasz pobyt w Krakowie Andrzej Bobkiewicz i Danuta Cebula.

Opracowanie – Maria Doktor – Szumilak

krakow-grudzien-044 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha