IX Zdarzenia Teatralne w MDK

23 - 26 marca 2017
MDK / SDK / EMKA
BILET 10zł/15zł*
Karnet 40zł


Już niebawem rozpoczną się IX Zdarzenia Teatralne, których program przedstawiamy poniżej. Na deskach dwóch stalowowolskich domów kultury oraz w klubie “EMKA” będzie można oglądać rodzime teatry, a także gości z Lublina, Rzeszowa, Jarosławia czy Warszawy. Równolegle z “dorosłymi” Zdarzeniami Teatralnymi proponujemy dla najmłodszych Dziecięce Zdarzenia Teatralne, o których szczegółowo informujemy TU.

Pobierz program: ZDARZENIA TEATRALNE 2017


23 marca/czwartek

17:30
„Chłopcy”, S. Grochowiak, Amatorski Teatr Dramatyczny im. J. Żmudy (MDK),
PREMIERA

„Chłopcy” to najsłynniejsza i najczęściej wystawiana sztuka Stanisława Grochowiaka. Jej bohaterami są staruszkowie z domu starców; schorowani, samotni i traktowani przez opresyjne społeczeństwo jak dzieci. Jednak oni mają w sobie dużo żywotności i próbują przekuć swoją słabość w siłę. Stają się anarchicznymi „chłopcami”, którzy w karnawałowym żywiole zabawy wywracają na opak porządek rzeczywistości. Tworzą własny fikcyjny świat, gdzie to oni narzucają prawa – nie są już ludźmi zepchniętymi na margines, ale wtajemniczonymi „spiskowcami”.  Przez liczne błazeństwa próbują stawić opór bezwzględnemu światu i oddalić widmo nieuchronnej śmierci. Dlatego afirmują życie, wolność i cieszą się każdą chwilą. Są jednak „harcerskie” zasady, które szczególnie pielęgnują: sprawiedliwość, lojalność, odwaga i solidarność.

Występują: Leszek Baran , Małgorzata Grudzień, Edward Kotłowski, Ewa Krukowska, Maria Łojek, Anna Płecha,  Elżbieta Pikus, Marian Pomykała, Andrzej Sudoł, Lila Wojciak Reżyseria i opracowanie tekstu: Aneta Adamska, Maciej Szukała

sala widowiskowa MDK
bilet 10zł

19:00
„Dżemik”, wg Z. Izdebskiego, Teatr Blagier (SDK)
PREMIERA

Spektakl w konwencji teatru absurdu. Próba uchwycenia momentu, kiedy to normalne życie niebezpiecznie zbliża się do realiów szpitala dla obłąkanych. Szukanie sensu w nonsensie codzienności.
Występują: Natalia Rusin, Laura Biel, Kamila Gumkowska, Iza Mazur, Julia Piekarz
Reżyseria: Maria Bembenek

scena kameralna MDK
bilet 10zł

20:30
„Diva”, scen. M. Gauer, Wioleta Komar (Warszawa)

Nora Sedler, „primadonna assoluta” światowych scen operowych. Jesienią 1941 roku zostaje deportowana do Litzmannstadt Getto (Łódź). Przybywa w transporcie wraz z dużą grupą żydowskich artystów z Europy Zachodniej.
Uniknęła zagłady.
Za jaką cenę?
Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w jej opowieści: Śpiewam dla gestapowców. Wybrali właśnie mnie. Wielokrotnie wybierali mnie znowu, znowu i znowu… Ja ulubienica Toscaniniego śpiewam najpiękniejsze arie… nago na krześle…Miałam szczęście w getcie!
Wiele lat po wojnie jest dojrzałą kobietą, wybitną śpiewaczką. W garderobie Metropolitan Opera w Nowym Jorku, po przedstawieniu Cyrulika Sewilskiego Rossiniego, Nora otrzymuje bilecik anonsujący spotkanie z młodym kompozytorem, wielbicielem jej talentu. Mężczyzna podpisał się tym samym nazwiskiem, jakie nosiła polska rodzina, która uratowała dziecko Nory, urodzone w getcie w Łodzi. Nora nigdy nie widziała syna. Stajemy się świadkami przeżyć, które zgotował jej los.
Wioleta Komar – aktorka, reżyser, pedagog. W Polsce przez wiele lat związana z Teatrem Rondo w Słupsku; za oceanem zaś współpracuje m.in. z New York Theatre Workshop, Rattlestick Theater, czy La Mamą. Obecnie mieszka w Warszawie. Rozpoznawalna i doceniana w środowisku wykonawczyni spektakli w poetyce teatru jednego aktora. W jednoosobowej formule zadebiutowała jednocześnie jako aktorka i adaptatorka w 2004 roku. Monodram „Biały na białym” wg „Miasta ślepców” Jose Saramago był wielokrotnie nagradzany na festiwalach w kraju i otworzył artystce drogę do występów zagranicznych. Każda kolejna realizacja była nowym wyzwaniem. Powstały: „Grzech” wg Francois Mauriaca, „Przyj dziewczyno, przyj…” wg Tadeusza Różewicza i „Psychosis” wg Sarah Kane. Za kreację w ostatnim monodramie „DIVA”, napisanym specjalnie dla niej, została nagrodzona tytułem najlepszej aktorki na największym na świecie festiwalu teatrów jednoosobowych „United Solo” w Nowym Jorku.

Scenariusz: Magdalena Gauer
Kostium: Magdalena Franczak
Reżyseria: Stanisław Miedziewski

sala widowiskowa MDK*
bilet 15zł


24 marca/piątek

17:00
„Mielonka”, wg D. Ślepowrońskiej, Teatr Blagier (SDK)
PREMIERA

Groteskowa psychodrama na 3 głosy. Piekło rodzinne zapuszkowane w wybuchowej mielonce pojęć i uczuć.
Występują: Anna Janiec, Ewa Krukowska, Mirosław Dyjak
Reżyseria Maria Bembenek

scena kameralna MDK
bilet 10zł

18:00
„Juwenilia, czyli jak skończyć w pięknym szaleństwie”, wg S. Witkiewicza, Teatr Plaster (Jarosław)

Spektakl powstał na przełomie 2015/2016. Premiera odbyła się w marcu 2016 roku na Młodzieżowej Scenie Teatralnej w Rzeszowie. Grany wielokrotnie dla publiczności jarosławskiej, rzeszowskiej i przemyskiej. Spektakl nagrodzony na IX Ogólnopolskich Prezentacjach Teatrów Poszukujących o nagrodę T. Kantora w Wielopolu Skrzyńskim, zdobył również I miejsce na Konfrontacjach Teatralnych Zespołów Małych Form „Antrakt” w Przemyślu oraz Brązowy Róg Króla Jana na 38 Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju. Widowisko stworzone z potrzeby serca i ducha.
Muzyka: Wiktor Marut
Reżyseria: Paweł Sroka

sala widowiskowa MDK*
bilet 15zł

19:00
„Tchnienie”, Teatr Przedmieście (Rzeszów)

„Tchnienie” to kameralna opowieść o miłości, śmierci i cierpieniu. Życie bohaterów toczy się tu na pograniczu jawy i snu, rzeczywistości i wspomnienia. Przywołujemy postaci naszych dziadków, aby przez pryzmat ich życia móc lepiej poznać i zrozumieć samych siebie.
To prosta, wzruszająca historia na parę aktorów, stare łóżko, walizkę, prześcieradło i rzutnik, który służy do pokazywania rodzinnych fotografii, a czasem strzela jak karabin niemieckiego żołnierza. Jest i śmiesznie, i tragicznie, i całkiem zwyczajnie, jak to w życiu. Historia opowiedziana szczerze, nastraja do własnych wspomnień i głębokich refleksji nad istotą życia. Co po nas zostanie? Może tylko taka historia?
W tej sztuce każdy znajdzie odbicie swoich najgłębszych tęsknot, pragnień i lęków, swojej wrażliwości i siły. Te filozoficzne rozważania, które odbywają się poprzez dialog aktorów z publicznością zmierzają do postawienia ważnego pytania: czy miłość może nas uwolnić od strachu przed śmiercią?
Premiera spektaklu „Tchnienie” odbyła się 4 listopada 2012 roku podczas festiwalu „Źródła Pamięci. Grotowski-Kantor–Szajna” w Rzeszowie

Występują: Aneta Adamska, Paweł Sroka, Maciej Szukała
Muzyka: Jakub Adamski
Tekst i reżyseria: Aneta Adamska

Nagrody:

– I Nagroda na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Monodramów i Teatrów Małych Form „Bamberka” w Gorzowie Wielkopolskim (2016)
– Nagroda za scenariusz na XV Festiwalu Teatralnym „Garderoba Białołęki” w Warszawie (2014)
– II Nagroda na XXI OOFTA ODEON w Andrychowie (2014)
– Wyróżnienie na VI Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym w Scenie „i” w Krakowie (2014)

Spektakl „Tchnienie” był zaprezentowany w kraju i za granicą, m. in.:
– Le 100 – Établissement  Culturel  Solidaire w Paryżu
– XIV Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych OFTeN w Ostrowie Wielkopolskim
– III Ozimska Noc Teatralna „NOCnik Teatralny” w Ozimku
– VII Spotkania Teatralne „Innowica” w Nowicy
– „Wieczory literackie z mistrzami słowa” w Rzeszowie (spotkanie z Jackiem Dehnelem)

scena kameralna MDK*
bilet 15zł

20:00
„Podglądanie rodaków czyli na Zapupiu Dalekim”, L. J. Kern, Teatr Satyry Zielona Mrówa (Lublin)

„Satyra przeważnie kojarzy się z silną dawką złośliwości, drwiny. Wiersze Kerna, choć satyryczne, pozbawione są zapiekłości. Nadal nas bawią jak przed dwudziestu czy trzydziestu laty, co nie zmienia faktu, że jest to zarazem poważny zbiór rymowanych esejów o półwieczu naszego kraju. Ich autor nie ustawał w satyrycznym komentowaniu dramatycznie zmieniającej się rzeczywistości.”

Fragm. art. Ludwik Jerzy Kern życie i twórczość
Autor: Janusz R. Kowalczyk, październik 2010
culture.pl

W bliżej nieokreślonym czasie bo na przestrzeni wieków. W miejscu o trudnej do określenia szerokości i długości geograficznej, na Zapupiu Dalekim, wykorzystując zabawę rekwizytem, staramy się zachować ducha twórczości Ludwika Jerzego Kerna, tworzymy, idąc tropem autora, przy pomocy własnej stylistyki i swobodnej interpretacji , portret własny nas i naszych rodaków, nasze  słabości, ułomności, przypadłości i śmiesznostki, to znaczy wszystko to co łączy się w określeniu niedoskonałość człowieka.

Scenariusz na podstawie tekstów Ludwika Jerzego Kerna: zespół ZM
Muzyka i przygotowanie wokalne: Łukasz Osiecki
Pomysły realizacyjne: zespół ZM
Opiekunowie teatru: Katarzyna Andruszczyszyn; Marek Zdolski, Robert Kaczorowski
Opiekun techniczny: Marek Zdolski

W spektaklu wykorzystano piosenkę z repertuaru zespołu Tropicale Thaiti Granda Banda „Na chorobowem”  Słowa: Ludwik Jerzy Kern; Muzyka: Zbigniew Raj
Występują: Anna Maria Kosek, Dominika Kozik, Justyna Makolus, Marcelina Sak, Anna Zaniewicz, Adam Lipiński, Patryk Zabielski, Mikołaj Zieńczuk
Zespół muzyczny: Teresa Albińska    altówka, Piotrek Ostrowski  – akordeon
Oświetlenie: Wiktor Staszewski
Media: Nikodem Nowak
Reżyseria: Robert Kaczorowski

sala widowiskowa MDK*
bilet 15zł


25 marca/sobota

16:30
„Sąsiady”, wg A. Markowskiego, Grupa Teatralna Klubu Seniora “Pod topolami” (SDK)

Sąsiad to wyrocznia. Ile rzeczy robi się tylko dlatego, żeby sąsiedzi widzieli. Albo, żeby nie gadali. Sąsiad wyzwala w człowieku najgorsze instynkty. Społeczność sąsiedzka zaś to sztuka codziennego przechodzenia przez pole minowe. Spektakl  “Sąsiady” pod osłoną komizmu skrywa gorzką ocenę ludzkich słabości.

Reżyseria: Maria Bembenek

sala widowiskowa SDK
bilet 10zł

18:15
„Wnętrze”, Teatr Puk-Puk (Świdnik)

Spektakl „Wnętrze” to kilka różnych historii o miłości,  prezentacją różnych sposobów jej postrzegania. To opowieść o jej wszechobecności, prostocie, pięknie, ale także o jej braku i bólu, jaki potrafi ze sobą nieść.
Występują: Paulina Dziachan, Sylwia Kośka, Monika Kowalczyk, Łucja Mucha, Anna Żurek,  Arkadiusz Klej, Maciej Piasecki
Muzyka: Bartłomiej Abramowicz, Monika Kowalczyk, anonimowi twórcy ludowi
Teksty piosenek: Katarzyna Marjasiewicz, Monika Kowalczyk
Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Marjasiewicz

sala widowiskowa SDK*
bilet 15zł

20:00
„12 Twarzy G.”, K. I. Gałczyński, Warsztaty Teatralne UTW (MDK)

Co poeta miał na myśli? Jakie nastroje nim targały i jakie idee chciał przekazać? Jakim człowiekiem był i co przeżywał Konstanty Ildefons?… im głębiej w Jego wiersze, tym więcej pytań – ale na żadne z nich nie dajemy odpowiedzi. Siłujemy się z Poezją, na miarę wątłych miocytów aparatu wykonawczego.

Występują: Joanna Doroszewska, Henryka Drelich, Małgorzata Dzimrok, Małgorzata Jędrusik, Danuta Kazanecka, Maria Łojek, Celina Pawłowska, Elżbieta Pikus, Teresa Ryszawa, Teresa Samela, Edward Bigaj, Krzysztof Czubak, Jarosław Surdyka, Grzegorz Prokop.

Reżyseria: Grzegorz Prokop
scena Klubu EMKA
bilet 10zł


26 marca/niedziela

15:30
„Next Ex”, J. Machulski, Teatr Pozytywnie Skopani (Skopanie)

Sztuka „Next-ex” pióra Juliusza Machulskiego została nagrodzona w organizowanym przez Teatr Powszechny konkursie na polską komedię współczesną. Tekst ten tak zachwycił i rozbawił reżysera Wojtka Gwoździowskiego z baranowskiego MGOK-u, że postanowił zrealizować własny spektakl w Skopaniu. Aktorom pomysł się spodobał i wzięli się do pracy. Premiera odbyła się w kwietniu 2016 roku, w Środowiskowym Domu Kultury w Skopaniu przy pełnej sali i owacjach zachwyconej publiczności. Jest to współczesna opowieść, komedia inteligencka oparta na obyczajowym motywie przedstawienia rodzicom nowego narzeczonego ukochanej córki jedynaczki. Ta konfrontacja w zabawny sposób ujawnia prawdziwe oblicze biorących w niej udział bohaterów. Nie brak tu nieoczekiwanych zwrotów akcji, przezabawnych dialogów i oryginalnych postaci. A skomplikowana intryga wyjaśnia się dopiero w ostatniej scenie.

Występują: Agata Dobrowolska, Justyna Klag-Żyguła, Renata Detka, Paweł Dobrowolski, Mateusz Załuska, Wojciech Gwoździowski.
Reżyseria: Wojciech Gwoździowski

sala widowiskowa MDK*
bilet 15zł

17:00
„Obroty rzeczy”, wg M. Białoszewskiego, Teatr Okna (MDK)

W sezonie 2017/2018 Teatr OKNA proponuje swoim miłośnikom spotkanie ze sztukami Mirona Białoszewskiego. Twórcy Teatru Osobnego, który zapoczątkował polską powojenną awangardę teatralną. “Obroty rzeczy” są czwartym programem Teatru Osobnego z 1959 roku. W sztukach: “Imiesłów”, “Pani Koch”, “Szury”, “Stworzenie świata” interesuje M. Białoszewskiego teatralizacja gramatyki języka, która odsłania gramatykę egzystencji.

Występują: Wiktoria Wermińska, Kamila Chudy, Jakub Mazurczyk
Scenografia: Lidia Biernat, Monika Wójtowicz
Akustyka: Marian Wasiuta, światło: Mirosław Sołtys
Reżyseria: Marek Woynarowski

scena kameralna MDK
bilet 10zł

18:30
„Wojenka”, Teatr Wyjście (SDK)
PREMIERA

Spektakl “Wojenka” jest wynikiem rozważań członków teatru na temat otaczającej rzeczywistości. Obserwacje zdarzeń medialnych atakujących nas ze wszystkich stron i ich wpływ na kondycję młodego człowieka tworzą sceny dotykające istotnych zagadnień. W spektaklu padają pytania o współczesne pojmowanie patriotyzmu, poczucia obowiązku, tolerancji.

Występują: Dajana Oryszczak, Aleksandra Moskal, Adam Młynarski, Gabriela Makar, Alicja Młynarska, Agnieszka Juchno
Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Czubak

scena kameralna MDK
bilet 10zł

19:30
„Od przodu i od tyłu”, wg K. Zbyszewskiego, Mateusz Nowak (Lublin)

Treść monodramu skoncentrowana jest wokół XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. W swej powieści, która jest niedoszłą pracą doktorską, Karol Zbyszewski wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora „Powrotu posła”. Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów. Sceniczna adaptacja powieści Zbyszewskiego w opracowaniu Stanisława Miedziewskiego i Mateusza Nowaka korzysta z tworzonych w powieści obrazów makabrycznego świata błaznów, którymi główny bohater – król, dyryguje…

Spektakl zagrany dotychczas 79 razy w Polsce i zagranicą. Prezentowany na międzynarodowych festiwalach teatralnych oraz gościnnie w Albanii, Armenii, Czechach, Kuwejcie, Mongolii, Niemczech, Słowacji (czterokrotnie), Turcji oraz na Ukrainie (pięciokrotnie).

Nagrody:

“SPECIAL ACKNOWLEDGEMENT” na 10. International Monodrama Festival “Thespis” w Kiel – Niemcy
Nagroda “Best Young Artist” na 13th International Theater Festival “Saint Muse” w Ulan Bator – Mongolia
Nagroda “Best Male Role” na 13th International Monodrama Festival “ALBAMONO” w Albanii
Nagroda za najlepsze przedstawienie festiwalu na 12. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie
Nagroda Indywidualna Bogusława Kierca oraz Nagroda Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru na 48. Międzynarodowych Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora
Nagroda Publiczności na 29.  Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora
Grand Prix na 7. Przeglądzie Monodramów “42-200 Monodram” w Częstochowie
Grand Prix na 3. Ogólnopolskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora SOLO w Olsztynie
Tytuł STRZAŁY 2014 – WYDARZENIE KULTURY – przyznany przez czytelników lubelskiej Gazety Wyborczej
Nagroda za kreację aktorską na 42. Tyskich Spotkaniach Teatralnych
Grand Prix na 11. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie
Grand Prix za kreację aktorską na 17. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji WINDOWISKO w Gdańsku
Nagroda Jury dla Najlepszego Aktora oraz Nagroda dla spektaklu od Loży Teatrów Białołęckich na 17. Festiwalu Teatrów Niezależnych “Garderoba Białołęki” w Warszawie

Mateusz Nowak (ur. 1986) – polonista i logopeda, monodramista, recytator, instruktor żywego słowa. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi “za zasługi w działalności edukacyjnej i artystycznej w dziedzinie recytacji, kultury żywego słowa i teatru amatorskiego”. Na stałe związany z Dzielnicowym Domem Kultury „Węglin” w Lublinie. Stypendysta Marszałka Województwa Lubelskiego, Narodowego Centrum Kultury i Prezydenta Miasta Lublin. Laureat nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Lublin. Dwukrotnie rekomendowany do Nagrody Artystycznej Miasta Lublin. Laureat Lubelskiej Nagrody Kulturalnej ŻURAWIE w kategorii „Słowo” oraz Tytułu „Człowiek Roku 2015” w kategorii „Kultura” w plebiscycie lubelskiego „Dziennika Wschodniego”. Laureat kilkudziesięciu nagród w dziedzinie recytacji i teatru jednego aktora. Swoje monodramy prezentował ponad sto razy w Polsce i zagranicą: Albania, Armenia, Czechy, Kuwejt, Mongolia, Niemcy, Słowacja, Turcja i Ukraina.

Scenariusz: Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak
Kostium: Magdalena Franczak
Reżyseria: Stanisław Miedziewski

sala widowiskowa MDK*
bilet 15zł


BILET 10zł/15zł*
Karnet 40zł

Zadanie zostało dofinansowane ze środków budżetu Powiatu Stalowowolskiego.

 Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha