Podwieczorek przy fortepianie z duetem Pianoptikum

23 kwietnia 2017
godz. 16.00
sala widowiskowa

W programie arcydzieła muzyki kameralnej na 4 ręce, m.in. Fantazja f -moll F. Schuberta i Rapsodia hiszpańska M. Ravela oraz transkrypcje znanych utworów A.Chaczaturiana, A.Piazzoli, S. Rachmaninowa i innych.

Duet fortepianowy Pianoptikum tworzy małżeństwo pianistów: Agata Nowakowska-Gumiela i Tomasz Gumiela. Muzycy związani są zawodowo z Akademią Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie jako adiunkci prowadzą klasy fortepianu i kameralistyki. Oboje są laureatami licznych konkursów pianistycznych i kameralnych. Koncertowali w wielu miastach Polski, Austrii i Kanady, a w różnorodnych projektach artystycznych współpracowali z wieloma innymi artystami młodego pokolenia. Tomasz Gumiela ma w swym dorobku dwie płyty z pieśniami polskich kompozytorów współczesnych, a za współudział w nagraniu płyty kameralnej z instrumentalnymi utworami współczesnymi otrzymał nominację do nagrody Fryderyka. Agata Nowakowska-Gumiela wydała płytę kameralną z wiolonczelistką Katarzyną Polonek oraz płytę solową z dziełami fortepianowymi różnych kompozytorów.

Jako duet Pianoptikum artyści występowali w wielu salach koncertowych w Polsce, między innymi w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Łodzi i Wrocławiu, Pałacu Czartoryskich w Puławach i innych koncertach pałacowych, Bibliotece Polskiej w Paryżu, Konserwatorium Muzycznym w Alicante (Hiszpania). W 2015 roku wystąpili na prestiżowym koncercie plenerowym w ramach Festiwalu „Rzeka muzyki” w Bydgoszczy.

Muzycy posiadają w swoim repertuarze oryginalne utwory na 4 ręce i dwa fortepiany, a także liczne transkrypcje i opracowania wielu znanych utworów w wersji na duet fortepianowy. Dzięki ciekawemu repertuarowi, doskonałemu zgraniu kameralnemu oraz pełnym ekspresji występom ich koncerty cieszą się zawsze ogromnym uznaniem publiczności.

Agata Nowakowska-Gumiela jest cenioną pianistką i kameralistką. Swoją drogę zawodową związała z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy, gdzie prowadzi zajęcia z fortepianu i kameralistyki fortepianowej. W 2011 roku uzyskała tytuł doktora sztuki i pracuje obecnie na stanowisku adiunkta. Ma w swoim dorobku liczne nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych (między innymi im. F. Liszta we Wrocławiu – III nagroda, im I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy – wyróżnienie, Konkursie w San Sebastian w Hiszpanii – II nagroda), a także stypendia kilku ważnych instytucji kultury (m. in. TIFC w Warszawie, Karajan Centrum w Wiedniu, Ministerstwa Kultury).

Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie fortepianu Prof. Katarzyny Popowej – Zydroń, a następnie Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie fortepianu Prof. Noela Floresa. Koncertowała w wielu miastach w Polsce, a także w Austrii, Niemczech, Włoszech, Francji, Rosji i Chile. Ma w swoim dorobku dwie płyty: kameralną (wraz z wiolonczelistką Katarzyną Polonek) oraz solową (zawierającą Fantazje fortepianowe różnych kompozytorów). Pianistka posiada w repertuarze wiele dzieł solowych, a także znaczną część literatury kameralnej,  w szczególności utwory na wiolonczelę i fortepian. Wraz z mężem Tomaszem współtworzą duet fortepianowy i mają dwóch wspaniałych synów: Jakuba i Jędrzeja.

Tomasz Gumiela – pianista, kameralista, pedagog. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy pod kierunkiem Prof. Marii Murawskiej i Prof. Jerzego Sulikowskiego, a następnie  doskonalił swoje umiejętności w mistrzowskiej klasie Prof. Dang Thai – Sona w Montrealu. Współpracuje z wieloma muzykami młodego pokolenia, w szczególności specjalizując się w kameralistyce wokalnej. Był wielokrotnie nagradzany jako kameralista na prestiżowych konkursach wokalnych (w Warszawie, Krakowie, Nowym Sączu), brał udział w licznych festiwalach muzycznych oraz projektach multimedialnych (m.in. w nagraniu DVD z muzyką na żywo do oskarowego filmu „Piotruś i wilk”). Ma w swoim dorobku prawykonania utworów współczesnych, za które otrzymał m.in. nagrodę na Festiwalu Laureatów Konkursów w Bydgoszczy oraz nominację do nagrody Fryderyka (w 2008 roku), a także dwie płyty z pieśniami współczesnych kompozytorów polskich. Pianista posiada szeroki repertuar, w szczególności dzieła pianistyki solowej XIX wieku, liczne utwory kameralne oraz znaczącą część literatury na głos i fortepian. W 2015 roku Tomasz Gumiela uzyskał tytuł doktora sztuki, pracuje obecnie jako wykładowca w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

bilety: 10 zł / rodzinny 20 zł (maksymalnie do 4 osób)Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha