IX Stalowowolskie Dyktando „Gżegżółki” – TEKST DYKTANDA

Mamy już tekst dzisiejszego dyktanda! Do przeczytania i pobrania dostępny poniżej.

Rach-ciach, czyli copowskie (COP-owskie) tempo

Dziś niepodobna sobie wyobrazić, że w niespełna półtrzecia roku na obrzeżach województw krakowskiego i lwowskiego tudzież w Staropolskim Zagłębiu Przemysłowym powstało ponad sto dziesięć tysięcy (110 tys.) nowo utworzonych miejsc pracy.

Między Majdanem-Dębą a Zagożdżonem(,) przechrzczonym niebawem na Pionki, od poddębickiego Pustkowa aż po Czchów i Rożnów wrzała chwacka i jeszcze nie zmechanizowana praca. Mnóstwo niecherlawego chłopstwa z wozami zaprzężonymi choćby i w chabety hurmem bieżało z bylekąd na ten megaplac budowy.

W ów czas wiosenny sprzed ośmiu dekad w Puszczy Sandomierskiej okrzyk-hasło „darzbór!” („Darzbór”) zagłuszył hurkot siekier i rzężenie bynajmniej nie mechanicznych pił. Niebawem z ostępów i akwenów chyżo pierzchną ziemno-wodne drapieżniki. Wnet umkną też strzygodziwożony o tycjanowskich włosach czy inne strachy na Lachy.

Któżby natenczas dumał o zawieruszonej pośród chabazi ostoi chorej, prątkującej pustułki? Żaden nachalny niby-ekolog nie śmiałby się przykuć ni stąd, ni zowąd do półspróchniałej gruszowierzby, notabene nieznanej w kraju ani za granicą.

W takich to rozważaniach pogrążył się pewien niestary (nie stary), a zażywny kutwa, gdy zmorzony nie najkrótszym marszobiegiem zanurzył spierzchnięte wargi w wolno płynącej strużce leśnej nieopodal McDonalda.

Do pobrania: Gżegżółki 2017 tekst

protokół IX Dyktando Gżegżólki 2017


Zapraszamy do udziału w IX Stalowowolskim Dyktandzie “Gżegżółki” w Święto Narodowe Trzeciego Maja. To okazja do zamanifestowania naszego patriotyzmu. Pielęgnowanie ojczystego języka, symbolu łączącego wszystkich Polaków, należy 
do najpiękniejszych naszych obowiązków.

Tematem tegorocznego dyktanda, przygotowanego tradycyjnie przez Annę Garbaczową, jest 80. Rocznica Powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem.

Życzymy pięknej intelektualnej przygody z językiem i historią Polski.

IX Stalowowolskie Dyktando “Gżegżółki”

NAGRODY:
I miejsce – 1500 zł
II miejsce – 1000 zł
III miejsce – 500 zł

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem.

Regulamin

Oświadczenie rodzica
 Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha