60 lat Kina Wrzos – Jubileuszowy weekend filmowy (zmiana programu)

15 - 17 września 2017
Kino "WRZOS"

Magia kina trwa. Niezmiennie od ponad stu lat, kino dostarcza nam niezapomnianych emocji. To właśnie w kinie przeżywamy historie opowiadane za pomocą ruchomych obrazów: wzruszamy się,
śmiejemy, złościmy, boimy. Pomimo współczesnych możliwości oglądania filmów w domu, wciąż przychodzimy do kina, aby tak naprawdę wspólnie doświadczyć emocji jakie chce nam ono przekazać.
Dlatego dobierając repertuar Jubileuszowego weekendu filmowego szukaliśmy filmów oddających te emocje, których najczęściej doświadczamy: smutek – „La Strada” reż. Federico Fellini; radość –
„Nietykalni” reż. Olivier Nakache, Eric Toledano; gniew – „Rozstanie” reż. Asghar Farhadi; oraz strach – i tu proponujemy Państwu film, który wszyscy dobrze znamy, ale nie zdradzimy tytułu z nadzieją na dobrą zabawę. Zapraszamy zatem do obejrzenia klasyki kina (projekcja z taśmy, z projektora analogowego!!!), jak i współczesne filmy, które właśnie piszą jego historie i na miano klasyków kiedyś zasłużą.
W programie „Jubileuszowego koncertu muzyki filmowej”, w wykonaniu orkiestry złożonej z uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Stalowej Woli, usłyszymy kompozycje pochodzące z polskich filmów.


15 września / piątek

Godz. 18.00 – „La Strada” reż. Federico Fellini – projekcja analogowa – klasyczna projekcja klasyki kina, czyli jak to kiedyś grano filmy z taśmy 35 mm

“La strada” została nagrodzona m. in. weneckim Srebrnym Lwem i przyznanym po raz pierwszy, w tej kategorii, Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny w 1957 roku. Kiedy w 1993 roku Fellini odbierał honorowego Oscara, podczas ceremonii wyświetlono jej fragment. “La strada” oglądana dzisiaj, po prawie sześćdziesięciu latach od premiery,  nadal urzeka poruszającą historią Gelsominy i Zampano. Biedni cyrkowcy wędrują – jak wskazuje tytuł – bez wytchnienia; nie tylko przez włoskie bezdroża, ale
i życie: trudne, pełne gniewu i goryczy, gdzie miłość, tak dla nich ważna, pojawia się zbyt późno.

Godz. 20.00 –  „ ? ”, czyli jakim filmem zaskoczy nas kino

Lubimy się bać? Horrory cieszą się zawsze ogromną frekwencją w kinach. Aby odzwierciedlić właśnie ten rodzaj emocji przygotowaliśmy dosyć przewrotny tytuł, ale nie… nic nie zdradzimy! Trzeba przyjść i się przekonać. Przygotowany przez nas seans może okazać się dla widzów zaskoczeniem jako odzwierciedlenie strachu, a może i nie?


16 września / sobota

Godz. 17.00 – „Wspominamy Kino Wrzos” – premiera krótkometrażowego filmu dokumentalnego*
Zebraliśmy wspomnienia o Kinie „Wrzos”, dzięki grupie zapaleńców, wolontariuszy, którzy w lipcu przeprowadzili wywiady z byłymi i obecnymi pracownikami kina, dawnymi członkami DKF-u, widzami.
Chcieliśmy pokazać różne spostrzeżenia odnoszące się do naszego kina, różne emocje, doświadczenia związane z kinem widziane z perspektywy jego pracowników oraz widzów.

*Zrealizowano przy wsparciu PISF w ramach projektu „Kino społeczne” realizowanego z Siecią Kin Studyjnych i Lokalnych Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego oraz Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”

oraz

„Nietykalni” reż. Olivier Nakache, Eric Toledano
Komedia, na punkcie której oszalała cała Europa

Światowa krytyka nazwała film komediowym arcydziełem. „Nietykalni” już wkrótce mają szansę stać się najbardziej kasowym francuskim filmem wszechczasów, pobijając wynik takich przebojów jak „Jeszcze dalej niż północ”, czy „Amelia”.

Ta historia zdarzyła się naprawdę. Sparaliżowany na skutek wypadku milioner zatrudnia do pomocy  i opieki młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek szeregowi niewiarygodnych przygód i przyjaźni, która czyni ich… nietykalnymi!

Godz. 20.00 – „Rozstanie” reż. Asghar Farhadi
Film został okrzyknięty przez światową krytykę arcydziełem i nagrodzony Oscarem w 2012 roku dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.  „Rozstanie”, w reżyserii twórcy głośnego „Co wiesz o Elly?”, to opowieść o dwóch rodzinach, których losy w dramatyczny sposób splatają się ze sobą. Film w doskonały sposób łączy elementy thrillera i dramatu psychologicznego, trzymając w napięciu do nieoczekiwanego finału.


17 września / niedziela

Godz. 17.00 – Jubileuszowy koncert muzyki filmowej –  w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I J. Paderewskiego.

Niestety w koncercie nie wezmą udziału Dorota Kośmicka i Maciej Zakościelny z powodu nagłej zmiany ich obowiązków zawodowych. Uroczystość nadania tytułu Ambasadora Stalowej Woli Pani Dorocie Kośmickiej odbędzie się w innym terminie. Za zmianę serdecznie przepraszamy!


Bezpłatne wejściówki do odebrania w Kasie Kina „WRZOS” oraz w Sekretariacie MDK

.

Zrealizowano przy wsparciu PISF w ramach projektu „Kino społeczne” realizowanego z Siecią Kin Studyjnych i Lokalnych
Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego oraz Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha