Familijny Piknik Naukowy – MDK na Wielkim finale rocznicowych obchodów COP w Stalowej Woli

9 - 10 września 2017
godz. 11.00 - 17.00
Stadion MOSiR

Modern Talking, Maryla Rodowicz, Kamil Bednarek, Krzesimir Dębski z orkiestrą i chórem, Raz, Dwa, Trzy, Goya – między innymi te gwiazdy sceny muzycznej wystąpią już w przyszłym miesiącu w Stalowej Woli. Od 8 do 10 września w Perle Centralnego Okręgu Przemysłowego odbędzie się Ogólnopolski Finał Obchodów 80. Rocznicy jego powstania. Patronat honorowy nad Jubileuszem objął Prezydent RP Andrzej Duda. 

źródłó: www.stalowawola.pl

W trzydniowych obchodach będziemy uczestniczyć również i my! Zobacz co przygotowaliśmy:


 .
.
RODZINNE BUDOWANIE KARMNIKÓW DLA PTAKÓW!
W dniach 9-10 września 2017 r. w godz. 11.00 – 17.00 podczas Familijnego Pikniku Naukowego odbędą się warsztaty stolarskie. Do rozdania ponad 100 karmników! Wystarczy je tylko złożyć z gotowych elementów i… ozdobić.
Należy zabrać ze sobą młotek i niewielki śrubokręt krzyżakowy! Obowiązują zapisy pod nr tel. (15) 842-09-50 wew. 118. Ilość miejsc ograniczona.
Harmonogram warsztatów:
09.09. SOBOTA:
11.00 – 12.30 – warsztat nr 1
13.00 – 14.30 – warsztat nr 2
15.00 – 16.30 – warsztat nr 3
10.09. NIEDZIELA:
11.00 – 12.30 – warsztat nr 1
13.00 – 14.30 – warsztat nr 2
15.00 – 16.30 – warsztat nr 3O sobie mówią tak:

Jesteśmy grupą osób – entuzjastów samodzielnej nauki. Członkowie naszej grupy zdobyli samodzielnie wiedzę i umiejętności które pozwoliły nam rozwijać nasze zainteresowania, spełniać się twórczo i zawodowo. Naszą koncepcję uczenia się przetestowaliśmy przez ostatnie lata na sobie i innych i chcielibyśmy się podzielić naszym doświadczeniami.

Wierzymy, że proces indywidualnej samodzielnej nauki może i powinien być wspierany przez wspólne środowisko. Spotkania naszej grupy mają służyć głównie pielęgnowaniem motywacji i napędzaniu wytrwałości, o którą trudno podczas samotnych godzin spędzonych z komputerem.

Na Pikniku Naukowym przygotują dla nas:

  • warsztaty z obsługi teleskopu oraz zapisy na obserwacje nocnego nieba
  • ciekawostki i prezentacje programistyczne
  • prezentacja stowarzyszenia

Podczas Pikniku Naukowego (Ogólnopolski Finał Obchodów 80. Rocznicy Powstania COP) będziemy mieli okazję zapisać się na rodzinne obserwacje astronomiczne, aby spotkać się oko w oko z wędrowcami ekliptyki w sobotnią noc. Na stanowisku Stowarzyszenia Kodarium zostaniemy przeszkoleni z obsługi teleskopu, a także poznamy szczegóły wyjazdowych warsztatów. Na czas warsztatów ugości nas Aeroklub Stalowowolski.

Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, o udziale w warsztatach będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

Kto może wziąć udział?
Rodzic z maksimum 2 dzieci pod swoją opieką.

Kiedy?
9 września 2017
– Zapisy – Stadion MOSiR, na stanowisku Stowarzyszenia Kodarium podczas Pikniku Naukowego
– Wyjazd – tego samego dnia, godz. 22.00 spod MDK
– Powrót – okolice północy

Udział w warsztatach jest bezpłatny.COP w wersji LEGO

 

Prezentacja pierwszego i jedynego w Polsce lokalu edukacyjnego LEGO Education Innovation Studio – Stalowa Wola. Na stanowisku zostaną zaprezentowane innowacyjne sposoby zdobywania technicznej wiedzy z wykorzystaniem LEGO Education.
– kącik malucha LEGO DUPLO – kreatywne zabawy;
– budowanie interaktywnych, podświetlanych makiet o tematyce COP;
– prezentacja konstrukcji, maszyn i urządzeń technicznych nawiązujących do idei COP-u;
– prezentacja mapy COP zbudowanej z klocków LEGO;
– „80 lat Centralnego Okręgu Przemysłowego – Polska marzeń – Polska wielkich możliwości” – mini konkurs familijny.Podczas Pikniku Naukowego (Ogólnopolski Finał Obchodów 80. Rocznicy Powstania COP) będziemy mieli okazję wyruszyć w niezwykłą podróż w świat wyobraźni z Balonową fotką! W programie m.in. skręcanie figur na żywo oraz pokaz balonowych kreacji – to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w Stalowej Woli! Zaprezentujemy autorskie wzory strojów użytkowych jak również bajkowe twory, które wywołają uśmiech na buziach małych i nieco większych. Skręcanie balonów to występ, który bawi, uczy i zaskakuje. Potrzeba wyobraźni, która to udziela się także widzom oglądającym twistera w akcji oraz zręczności aby stworzyć balonowe figury. Podczas Pikniku Naukowego nie zabraknie również wspólnego skręcania z mieszkańcami! Przyjdźcie by odkryć niesamowity świat balonów.

Pokaz mody i kreacji balonowych na scenie:

Sobota, 9 września, 13.00 – 14.00 

Niedziela, 10 września, 14.00 – 14.30

 

 WYPRAWA ORNITOLOGICZNA

Jakie ptaki zamieszkują okolice naszego miasta? Gdzie mamy ich szukać?
Oczywiście najlepiej na wyprawie ornitologicznej razem z Piotrem Bednarkiem, prawdziwym pasjonatem i znawcą tematu.
Zobaczymy się z nim na Pikniku Familijnym 9 września, gdzie udzieli nam najważniejszych informacji przed wspólną wyprawą i przyjmie nasze zgłoszenia.

Ponadto przygotuje dwie prezentacje multimedialne, które zobaczymy na scenie:

Sobota, 9 września,  

11.30 – 12.30 – „Jak spotkać sowę?”

14.00 – 15.00 – „Przyroda Stalowej Woli”

Czym zajmuje się przewodnik naszego wypadu plenerowego? Zobaczcie na stronie Stalowa Wola – Przyroda

Zapisy: 9 września 2017, na Pikniku Familijnym
Wyprawa: 10 września 2017 / Zobacz: Miejsce zbiórki / Trasa wyprawy
Kto może wziąć udział?
Osoby dorosłe, dzieci minimum 7 lat pod opieką rodzica

Do pobrania:

Regulamin wyprawy ornitologicznejŚWIAT ROBOTYKI

Na pikniku naukowym nie może zabraknąć robotów. To połączenie nauki z zabawą, przez którą w aktywny sposób poznajemy nowoczesne technologie i ich ciekawe zastosowanie. Będziemy mogli wziąć udział w stoiskach:

Sobota:

Robofootball – piłka nożna robotów

Tor Przeszkód ROBOTICA – tor przeszkód z aranżacją lub specjalnie zaprojektowaną makietą, ze specjalną misją dla robota

Robozwierzaki – pokazy różnego typu przyjaznych robotów- zwierząt wyposażonych w szereg zaawansowanych czujników

Niedziela:

Robofootball – piłka nożna robotów

Tor Przeszkód ROBOTICA – tor przeszkód z aranżacją lub specjalnie zaprojektowaną makietą, ze specjalną misją dla robota

Wirtualna Rzeczywistość – Jest to specjalne stanowisko z najnowszymi goglami do wirtualnej rzeczywistości OCULUS RIFT CV1. Uczestnicy pokazu po założeniu gogli przenoszą się do świata robotów, dinozaurów i niesamowitych widoków

 

 Stanowisko firmy Golem będzie idealnym miejscem dla pasjonatów nowoczesnych technologii.

Będzie można zobaczyć projekty urządzeń zbudowanych z tanich, hobbystycznych mikrokontrolerów typu Arduino i Raspberry Pi (między innymi podręczny tłumacz alfabetu Morse’a).

Będzie można również zapoznać się z ofertą kursów programowania tego typu urządzeń.Zapraszamy do stanowiska Centrum Kształcenia TORUS gdzie odbędą się bezpłatne zajęcia przygotowane specjalnie dla gości pikniku. Można będzie dowiedzieć się m.in. w jaki sposób wykonać prosty kuferek na drobiazgi, czy poznać technikę wykonywania biżuterii. Gwarantujemy fantastyczną zabawę i moc atrakcji!
09.09. (SOBOTA)
11:00 – 13:00 – malowanie twarzy i włosów
13:00 – 14.45 – balonowe cuda
14.45 – 15.00 – zapisy na warsztaty stolarskie
15:00 – 17:00 – wykonywanie biżuterii
10.09. (NIEDZIELA)
11:00 – 13:00 – malowanie twarzy i włosów
13:00 – 15:00 – warsztaty stolarskie
15:00 – 17:00 – loteria fantowa dla najmłodszych 

Zapraszamy do stanowiska Centrum Kształcenia Ustawicznego i Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Stalowej Woli, gdzie uczestnicy pikniku będą mogli wziąć udział w bezpłatnych zajęciach.
Sobota (09.09.) będzie nie lada okazją do poznania tajników wykonywania fantazyjnych fryzur – powstaną piękne loki, plecione warkoczyki i inne ciekawe upięcia, oraz zobaczenia prostych doświadczeń fizyczno-chemicznych – to wspaniały wstęp do poważniejszej nauki jaką jest fizyka czy chemia.
Niedziela (10.09.) będzie świetną okazją, aby uczestniczyć w warsztatach florystycznych – wykonywanie m.in. wianków, bransoletek, naszyjników, a także w kulinarnej podróży, podczas której nauczyciele ze słuchaczami w zawodzie kucharz, odkrywać będą dla nas nowe smaki i aromaty.Stoiska Nadleśnictwa Rozwadów zawsze cieszą sie dużym zainteresowaniem zarówno starszych jak i najmłodszych. W trakcie Pikniku czekają tam na nas:
-gry i zabawy
-tablice edukacyjne z leśnymi zwierzętami, zasadami zachowania się w lesie i innymi ważnymi informacjami
-konkursy z nagrodami
pracownicy służby leśnej chętnie podzielą się swoją wiedzą na temat ochrony przyrody, sadzenia drzew, zrównoważonej gospodarki leśnej oraz postarają się odpowiedzieć na wszystkie pytania odwiedzających stoisko.
Swoje stanowisko na Familijnym Pikniku Naukowym będzie miał również Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Zobaczymy tam pokazy chemiczne, fizyczne i biologiczne. Sprawdzimy czy można chodzić po wodzie, dowiemy się jak zbudować dobry most, zgłębimy pojęcie próżni i zagłębimy się w świat kolorów.
Ponadto odbędą się gry i zabawy dla dzieci (z nagrodami!), warsztaty pedagogiczne, oraz prezentacja Wydziału i Biblioteki Wydziałowej KUL. 

Czy dziesięciolatek poradzi sobie z obsługą drukarki 3D? Czemu nie!

Będzie można się o tym przekonać na stoisku przygotowanym przez Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli.  Będzie twórczo, kreatywnie i inspirująco. Propozycja idealna dla miłośników nowości technologicznych i nie tylko!O CO CHODZI Z TYM ART DÉCO? – GRA MIEJSKA

O co chodzi z tym Art Déco? Dowiemy się tego na Familijnym Pikniku Naukowym, gdzie na specjalnie przygotowanym stanowisku czekają gry i zabawy przybliżające ten styl architektoniczny, a szczególnie jego obecność w Stalowej Woli.
Tuż obok pojawi się stanowisko Biblioteki Pedagogicznej w Stalowej Woli gdzie czeka na nas wystawa publikacji o COP, gry i zabawy historyczne, o także testy wiedzy na temat COP-u i Eugeniusza Kwiatkowskiego.MAGIA FIZYKI

Czy można wbić gwoździa bananem? Czy można uwiecznić różę? Jak urosnąć w ciągu minuty? Magia Fizyki odpowie na te pytania! Ponadto na scenie zobaczymy widowiskowe eksperymenty, pokazy fizyki niskich temperatur, tańczące płomienie i wiele innych.

Sobota:

11.10 – 11.30 – „Ogień i lód – elementy fizyki niskich temperatur”
12.30 – 13.00 – „Fascynacje ciekłym azotem”

Niedziela:

13.10 – 13.40 – „Tańczące płomienie” – pokaz doświadczeń fizycznychSKLEJANIE MODELI SAMOLOTÓW

Na pikniku swoje stanowisko będą mieli modelarze Aeroklubu Stalowowolskiego z modelarni Zaleszany. Wspólnie stworzone modele samolotów będzie można ozdobić i zachować. Ponadto na specjalnie wyznaczonym terenie zaprezentowane zostaną zdalnie sterowane szybowce z napędem elektrycznym.W niedzielę, na scenie zobaczymy “Kuchenne metamorfozy”.  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego, przygotuje pokaz gotowania z elementami kuchni molekularnej! Będzie apetycznie, nowocześnie i widowiskowo!

Na scenie: 10.09, niedziela, 14.30 – 15.00 Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha