Warsztaty tańca kathak i bhangra

16 - 17 września 2017
godz. 15.00 - 20.00

Zapraszamy do udziału w warsztatach tańców indyjskich, prowadzonych przez choreografkę Kingę Malec.

Kathak to klasyczny taniec indyjski z północy Indii. Jego nazwa wywodzi się od słowa “katha” czyli opowieść. Tancerz ilustruje rytm szybko zmieniającymi się pozami ciała, jednocześnie wytupując dźwięki stopami. Kostki nóg owinięte są długim sznurem małych dzwonków, które podkreślają dźwiękiem każdy krok. Najbardziej charakterystyczne są niezwykle szybkie obroty, praca stóp oraz miękkie ruchy. Kathak słynie z mistrzowskiego użycia ekspresji twarzy i gestów dłoni. Za ich pomocą, bez słów, artysta tworzy narrację oraz nastrój przedstawianego tematu.

Bhangra jest bardzo emocjonalnym tańcem ludowym, wywodzącym się z Pendżabu, w północnych Indiach. Zgodnie z regionalną tradycją bhangra towarzyszy radosnym obchodom dożynkowym, od co najmniej XV w. Zgodnie z ludową etymologią „bhangra” pochodzi od słowa „BHAUNGRA” oznaczającego działanie, czy też pracę na ziemi.

W sprawie zapisów kontakt: Magdalena Głowacka, tel. 606 804 153Prowadząca: 

Kinga Malec jest tancerką, choreografem i dyrektorem artystycznym Indyjsko-Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kultury IPCC.

Urodzona w Warszawie w 1988 roku już we wczesnym dzieciństwie zetknęła się z rozmaitymi stylami i technikami tańca. W wieku pięciu lat rozpoczęła naukę jazdy figurowej na lodzie oraz balet klasyczny pod kierunkiem Montse Gras. Równocześnie z łyżwiarstwem figurowym, od szóstego do osiemnastego roku życia, tańczyła polskie tańce narodowe i ludowe w Zespole Pieśni i Tańca Varsovia, z którym występowała na licznych koncertach w Polsce i za granicą.
Gdy była małą dziewczynką odkryła taniec indyjski, który przerodził się w największą pasję jej życia. Uczyła się tańca bollywood, bharatnatyam i kathaku, pod kierunkiem Magdaleny Niernsee oraz wybitnych mistrzów indyjskich takich jak P. T. Narendran i Sanjib Bhattacharya podczas licznych warsztatów tańca w Polsce. Od kilku lat kształci się w Indiach: zaczynała w Kathak Academy w Lucknow, pod kierunkiem mistrza Pandita Arjuna Mishra, jak również w wysoko cenionej szkole Pandita Birju MaharajaKalaashram w New Dehli a obecnie kontynuuje naukę w Abhinava Dance Company należącej do Nirupamy i Rajendry w Bangalore, Karnataka, India.
Swój warsztat zawodowy rozwijała na studiach choreograficznych pod okiem najlepszych polskich pedagogów tańca współczesnego (Iwona Olszowska, Witold Jurewicz, Jacek Owczarek, Paweł Matyasik, Ewa Wycichowska, Aleksandra Dziurosz) oraz innych technik (Romana Maciuk-Agnel, Jacek Wazelin, Agnieszka Łuczyńska).Jej umiejętności objawiają się również w muzyce – uczyła się gry na indyjskim klasycznym instrumencie santoor pod okiem mistrza Pandita Taruna Bhattacharya.
Kinga Malec występuje jako solistka oraz z zespołem Mohini. Ma na swoim koncie liczne występy w Polsce, w większości krajów europejskich, Izraelu, Turcji, Indiach i Singapurze. Swoim tańcem uświetniała wiele imprez kulturalnych oraz festiwali kultury indyjskiej w Polsce: Divali, Holi, Dzień Niepodległości Indii, Dzień Przyjaźni Polsko-Indyjskiej, Międzynarodowy Festiwal Skrzyżowanie Kultur w Warszawie (Warsaw Cross Culture Festival). Występowała z artystami takimi jak Dr. Maria Pomianowska i jejZespół Polski, Sandesh Popatkar, Aveneendra Sheolikar, Michał Czachowski i jego zespół Indialucia, w programach telewizyjnych Pytanie na śniadanie, Kawa czy Herbata, Jaka to melodia; w reklamach i indyjskim filmie Shandaar.

Kinga Malec 21.08.2012 Tel Aviv Israel bollywood dancer studio photo session studio Kaska Photo photographer Kaska Sikora

Kinga Malec uczy tańca indyjskiego w ramach regularnych zajęć oraz prowadzi liczne warsztaty taneczne w kraju i za granicą:

Listopad 2014 / Warsztaty tańca indyjskiego i ocena w jury na konkursie tanecznym na Shakti Shine Oriental Dance Festival, Wilno, Litwa
Maj 2013 / Warsztaty tańca Kathak i bhangra na Uniwersytecie w Klaipedzie, na wydziale Choreografii, Klaipeda, Litwa
Sierpień 2012 / Warsztaty tańca indyjskiego, Tel Aviv, Izrael
Lipiec 2012 / Warsztaty tańca Kathak na Nirmal Art Academy, Cabella Ligure, Włochy
Kinga jest absolwentką Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (licencjat) oraz Choreografii i Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (magister)Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoMapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha