Ruszyły zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Stalowej Woli

3 marca odbyły się pierwsze zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Stalowej Woli. W zajęciach popularnonaukowych będzie uczestniczyć ponad 200 dzieci z miasta oraz gmin powiatu stalowowolskiego.

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Stalowej Woli realizowane są dzięki finansowaniu Partnerów Strategicznych projektu, którymi są Gmina Stalowa Wola, Powiat Stalowowolski oraz pięć gmin: Zaklików, Pysznica, Bojanów, Radomyśl nad Sanem i Zaleszany. Partnerem strategicznym filii jest również Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli. Organizację zajęć wspiera także Wydział Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli.

Semestr letni Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Stalowej Woli rozpoczął wykład „Złoty mit do kolekcji Mythbustersów” prowadzony przez dr Tadeusza Ratusińskiego. Na wykładzie dzieci dowiedziały się, że złoto to nie tylko drogocenny kruszec, który kiedyś i dziś także, jest środkiem płatniczym, czy materiałem do wytwarzania biżuterii, ale  również ma bardzo szerokie zastosowanie w innych dziedzinach, a to dzięki swoim właściwościom fizycznym i chemicznym. Bohaterem wykładu była sztaba złota i mit z nią związany. Prowadzący wspólnie z dziećmi przeszedł przez proces badawczy, który pozwolił obalić „złoty mit”. Dzieci przekonały się, że wykorzystując naukę i naszą wiedzę, np. z matematyki, możemy weryfikować czy obalać mity oraz pewne powszechnie panujące przekonania.

Wykłady DUT odbywają się raz w miesiącu. Na kolejnych spotkaniach studenci będą odkrywać świat widziany w podczerwieni i ultrafiolecie, dowiedzą się ile dziur ma trójkąt Sierpińskiego, poznają Krzywą Kocha, która kocha chmury, Smoka Hemingwaya, który zieje ogniem, zapatrzą się w kosmiczny Zbiór Julii. Wspólnie z prowadzącymi odpowiedzą na pytanie czy da się wydrukować człowieka, jak zrobić swój kalkulator i czy antygrawitacja istnieje.

Korzyści z zajęć podkreśla Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli: „DUT to świetna okazja także do zapoznania się uczniów i rodziców z bazą dydaktyczną nie tylko Wydziału Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli, ale także naszych szkół ponadgimnazjalnych. Dodatkowe zajęcia prowadzone również w miejscach, w których działają podmioty organizujące edukację politechniczną, przyczyniają się do promocji tego rodzaju działalności.”

Oprócz wykładów wszyscy chętni studenci semestru letniego 2018 będą mogli zapisać się na laboratoria, podczas których będą mogli rozwijać praktyczne umiejętności. Jak mówi dyrektor Fundacji Łukasz Szuba Fundacja czyni starania, aby zajęć w ramach DUT było coraz więcej, szczególnie tych rozwijających umiejętności praktyczne: „Chcemy, aby we wszystkich naszych filiach, nasi studenci DUT mieli szansę uczestnictwa w laboratoriach czy warsztatach podczas, których w mniejszych grupach będą mogli się rozwijać, doskonalić swoje umiejętności, talenty, odkrywać nowe pasje.”

Oprócz Stalowej Woli, zajęcia DUT odbywają się w Rzeszowie, Mielcu, Ustrzykach Dolnych i Dębicy. Fundacja organizuje angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Festiwalu Nauki – jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której druga edycja odbyła się we wrześniu 2017.Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha