Tadeusz Makowski (1882 – 1932) – artysta poszukujący

Tradycyjnie – w kolejny piątek, po edukacji filmoznawczej, mieliśmy ciekawą edukację muzealną, przeprowadzoną przez pana Marka Wiatrowicza, który, jak zwykle, w oryginalny sposób (angażując nas do odpowiedzi), przybliżył nam postać i malarstwo wyjątkowego artysty XX wieku – malarza, polonisty i filozofa – Tadeusza Makowskiego.

Ciągłe szukanie nowych dróg – drogą do doskonałości – twierdził malarz, który większość życia spędził w Paryżu, szukając własnej drogi twórczej. Jego malarstwo jest odbiciem  wrażliwej duszy artysty. Nie dbał on o jakość swojego życia, zrezygnował z założenia rodziny, bo sztuka była całym jego światem, a poszukiwania artystyczne były dla niego sensem i źródłem życia. Oglądając prezentowane na wystawie dzieła, poznaliśmy specyfikę jego sztuki, różne gatunki, techniki i style malarskie: od pejzażu, przez portret, po martwą naturę; od drzeworytu po obrazy olejne; od realizmu po kubizm… Można powiedzieć, że malarstwo Makowskiego sprowadza człowieka do brył i figur, ale pozostawia mu jego duszę, przepełnioną emocjami, doskonale oddającą wrażliwość twórcy.  

Dziękujemy panu Markowi Wiatrowiczowi za bogactwo wiedzy na temat prezentowanych wystaw, za to, że możemy rozpoznawać niepowtarzalne style malarskie poszczególnych artystów.Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha