Wykład otwarty – Wprowadzenie do etnologii nizin Ameryki Południowej – dr Kacper Świerk

30 kwietnia 2018
Biblioteka Międzyuczelniana w Stalowej Woli
ul. ks. J. Popiełuszki 10

Amazonia, jako areał kulturowy jest częścią nizin Ameryki Południowej czyli obszaru pozaandyjskiego. W XIX i XX wieku często kontrastowano jej kultury i społeczeństwa z cywilizacjami andyjskimi. „Cywilizowani” Inkowie, oraz inne ludy Andów i wybrzeża Pacyfiku były przeciwstawiane „dzikim” mieszkańcom nizin, tworzącym stosunkowo proste, liczebnie niewielkie społeczeństwa kopieniaczy-łowców. Długo w głąb XX wieku ten stan amazońskich społeczności przypisywano środowisku naturalnemu tego obszaru, definiowanemu jako „trudne”, „niegościnne” itp.

Nowsze badania archeologiczne i etnohistoryczne nad ludami nizin Ameryki Południowej, jeszcze w latach 1970-tych nazywanej „najmniej poznanym kontynentem” (pod względem etnograficznym), pozwoliły inaczej spojrzeć na Amazonię i jej przeszłość. Z kolei badania etnologów/antropologów kultury, mnożące się od drugiej połowy lat 1970-tych, pokazały, że współczesne nam kultury i społeczeństwa Amazonii mają bogate i rozbudowane wizje świata. Antropologia amazonistyczna wypracowała nową terminologię, pozwalającą adekwatnie je opisać i zinterpretować.