Wykład otwarty – Indianie Matsigenka i inne ludy Anti z peruwiańskiej Amazonii – dr Kacper Świerk – ostatni wykład w roku akademickim

4 czerwca 2018
Biblioteka Międzyuczelniana w Stalowej Woli
ul. ks. J. Popiełuszki 10

Indianie Matsigenka (Machiguenga), wśród których prowadził badania dr Kacper Świerk, żyją we wschodnim Peru i należą do większego zespołu kulturowo-językowego ludów Anti. Utrzymują się z kopieniaczej uprawy ziemi, łowiectwa, rybołówstwa i zbieractwa. Cechują się swoistym indywidualizmem, który wyraża się m.in. poprzez zamieszkiwanie w rozproszonych w lesie „przysiółkach”. Każda grupa rodzinna/domowa Matsigenka cieszy się autonomią ekonomiczną i polityczną. Pomimo tego, że cenią autonomię i indywidualną wolność, ludy Anti w odległej jak i niedawnej przeszłości, były zdolne do szybkiej i efektywnej mobilizacji militarnej w przypadkach zagrożenia z zewnątrz.